Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Studenci UWM zainteresowani wstąpieniem do Legii Akademickiej. „Kręci” ich wojsko

Spotkanie informacyjne na UWM Legii Akademickiej MON. Fot. Marek Ślesicki

Bardzo duże zainteresowanie wstąpieniem do Legii Akademickiej wśród studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na spotkanie informacyjne z żołnierzami i przedstawicielem Ministerstwa Obrony Narodowej przyszło wczoraj kilkaset osób.

Chcę zapisać się do Legii Akademickiej ze względów patriotycznych – powiedział  Adrian Koralski, student Bezpieczeństwa Narodowego UWM. – Wojsko kręci mnie od zawsze – dodał. Podobnie swoją wypowiedź argumentował Paweł Dowiedczyk. Oprócz tego otwarcie stwierdził, że Legia może być przepustką do pracy w wojsku – Najpierw chcę zostać podoficerem rezerwy, później będę robił kolejne kroki – mówił Dowiedczyk.

Program szkolenia Legii Akademickiej przewiduje po 30 godzin zajęć w pierwszym i drugim semestrze na uczelniach. Zwieńczeniem części teoretycznej będzie część praktyczna prowadzona w jednostkach i centrach wojskowych, która odbędzie się w przerwie wakacyjnej w roku 2018 r.

Część praktyczna będzie trwać 42 dni gdzie połowa tej liczby zostanie przeznaczona na wyszkolenie szeregowego rezerwy oraz kolejne 21 dni będą poświęcone na przygotowanie podoficera rezerwy. Po pierwszych 21 dniach szkolenia praktycznego student będzie mógł złożyć przysięgę wojskową.

Ppłk. Dariusz Bojarski, Szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie podkreśla, że gromadzenie rezerw to nie wymysł Ministerstwa Obrony Narodowej, a potrzeba, którą narzucają czasy.

To tak naturalna sprawa jak jedzenie, spanie, praca. Każde państwo musi dbać o swoje rezerwy

– dodał ppłk. Bojarski.

Grzegorz Matjasik z Ministerstwa Obrony Narodowej zaznaczył natomiast, że Legia Akademicka cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Jeździmy po całej Polsce. Zaczęliśmy od Warszawy, później był Lubin, Kraków, Legnica. Wszędzie sale są pełne

– mówił.

Legia Akademicka nawiązuje do ochotniczej formacji wojskowej utworzonej 11 listopada 1918 roku z młodzieży studenckiej uczelni warszawskich, przeformowanej w 36. Pułk Piechoty Legii Akademickiej.


Autor: M.Lewiński
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM
Studenci medycyny będą ćwiczyć operacje na fantomach. W Olsztynie otwarto Centrum Symulacji Medycznej

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie uroczyście otwarto nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej. Do dyspozycji studentów są sale intensywnej terapii, SOR, blok operacyjny, sala porodowa oraz symulator...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV