Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stygmat choroby psychicznej – uprzedzenia, dyskryminacja, stereotypy

Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Osoby mające diagnozy psychiatryczne prowadzą normalne życie: mają dzieci, przyjaciół, pracę, pasje. Jednak towarzyszy im też ciągły lęk, że ktoś odkryje ich tajemnicę.

Ankietowani przez CBOS uważają, że osoby chore prawie zawsze zachowują się niezrozumiale, mówią od rzeczy, zaniedbują swój wygląd lub higienę, przejawiają niepokój w zachowaniu.
Zdecydowana większość Polaków uważa, że choroby psychiczne należą, do schorzeń, które z reguły ukrywa się przed innymi ludźmi jako wstydliwe. Większość respondentów odnotowuje
w swoim otoczeniu głównie negatywne skojarzenia związane z chorymi psychicznie. Jak żyje się ze stygmatem choroby psychicznej i jak walczyć z uprzedzeniami i dyskryminacją?

W studiu gościliśmy osoby zmagające się z chorobami psychicznymi (podopieczni ŚDS „Barka” w Olsztynie) oraz Annę Kaźmierczak i Iwonę Gamdzyk-Baran ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Barka” w Olsztynie.

Posłuchaj audycji Anny Minkiewicz-Zaremby

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: A. Minkiewicz-Zaremba
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Premier: zapraszam opozycję do państwowej komisji do zbadania przypadków pedofilii

Zapraszam przedstawicieli opozycji do państwowej komisji do zbadania wszelkich przypadków pedofilii. Chcemy, żeby komisja miała formułę społecznie jak najbardziej otwartą, żeby była praktyczna i nie rozmywała...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV