Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Substancja ropopochodna w olsztyńskiej oczyszczalni ścieków. Na miejscu pracowało ponad 30 strażaków

Fot. A. Piedziewicz

Niebezpieczna substancja w olsztyńskiej oczyszczalni ścieków. Pojawiła się w środę późnym popołudniem w zbiornikach osadowych.

W oczyszczalni przy ulicy Leśnej pracownicy późnym popołudniem zauważyli substancję ropopochodną w jednym ze zbiorników osadowych. Zbiorniki to duże baseny, do których wlewane są ścieki. W środku znajdują się bakterie, które odpowiadają za wstępny etap oczyszczania. I właśnie tym bakteriom zagrażały chemikalia.

Najważniejsze to nie dopuścić, aby ta substancja doprowadziła do degradacji materiału biologicznego, bo jego odtworzenie w tej skali i w tych warunkach pogodowych byłoby bardzo trudne, a być może nawet niemożliwe

– tłumaczy młodszy brygadier Sławomir Filipowicz, rzecznik olsztyńskiej straży pożarnej.

00:00 / 00:00

Substancja zaczęła też przedostawać się do kolejnego zbiornika. Na miejsce przyjechało ponad 30 strażaków. Przy pomocy elastycznych zapór zbierali ścieki wymieszane ze  środkiem ropopochodnym, a następnie to wszystko wyławiali i przelewali do specjalnych pojemników. Pracowali w maskach – aby nie ulec zatruciu.

Ale obecność potencjalnie niebezpiecznej substancji w zbiorniku osadowym to nie wszystko. Było ryzyko, że przedostanie się ona do kolejnych zbiorników, a potem – do rzeki Łyny. Dlatego strażacy założyli na rzece zapory – zostały one ustawione poniżej miejsca zrzutu oczyszczonej wody z oczyszczalni. Strażacy przez około trzy godziny monitorowali stan rzeki, potem zapory zostały zdjęte. Jak informuje straż, do skażenia Łyny nie doszło.

Na miejscu – oprócz straży i pracowników oczyszczalni – byli też przedstawiciele Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska oraz policja. Pytania, na które należy odpowiedzieć, to przede wszystkim – jaka dokładnie substancja znalazła się w oczyszczalni i skąd się tam wzięła.

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w oczyszczalnia ścieków, Sławomir Filipowicz, zanieczyszczenia, uwaga
Olsztyński podróżnik skazany w Indonezji za kontakty z separatystami

Sąd Najwyższy Indonezji przedłużył okres więzienia dla Polaka skazanego za powiązania z separatystyczną partyzantką w Papui. Pochodzący z Olsztyna podróżnik ma spędzić w więzieniu siedem, a...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV