Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sukces olsztyńskich naukowców. Wskazali gen odpowiedzialny za bliznowe gojenie ran

Fot. fotolia.com

Odkrycie olsztyńskich naukowców może pomóc w leczeniu blizn i niegojących się ran. Pionierskie badania, prowadzone przez naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, pozwoliły wskazać gen odpowiedzialny za tworzenie skórnych blizn pourazowych.

Badania, które od 5 lat prowadził zespół pod kierunkiem profesor Barbary Gawrońskiej-Kozak, wykazały, że unikatowa zdolność gojenia bezbliznowego skóry występuje u tzw. myszy nagich. – Pilotażowe i bardzo wstępne badania przeprowadzone na próbach skóry ludzkiej potwierdzają obserwacje w skórze myszy – mówi prof. Gawrońska-Kozak.

Obecnie prowadzone badania w Pracowni Biologii Regeneracyjnej w przyszłości mogą umożliwić leczenie niegojących się ran, np. u diabetyków. Mogą także wspomóc leczenie pacjentów, u których rany pozostawiają rozległe, ograniczające sprawność, albo szpecące blizny.

Autor: PAP/A. Socha
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PAN, blizna, rana
Nowe inwestycje w stacji badawczej w Popielnie haczykiem na turystów

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk chce przyciągnąć turystów i lepiej zadbać o bezpieczeństwo zwierząt w Popielnie w Puszczy Piskiej. Projekt modernizacji Stacji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV