Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sukces olsztyńskiej policji. Ujęli oszustów, którzy wyłudzili towar wart ponad 2 mln złotych

Zatrzymanie, fot. KWP

Kilkanaście transportów granulatu tworzywa sztucznego o wartości ponad 2 mln zł. zamówiły osoby podszywające się pod inne podmioty. Zamówienie dotarło do Polski, tu zostało przeładowane na podstawione samochody i bez uiszczonej zapłaty ślad po nim zaginął.

Po kilkunastu miesiącach żmudnej i bardzo trudnej pracy olsztyńscy policjanci ustalili osoby podejrzane w tej sprawie. Pierwsze z nich zostały zatrzymane i usłyszały już zarzuty. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Zgłoszenie w Olsztynie

Pod koniec września 2015 roku do policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zgłosił się przedstawiciel hiszpańskiej firmy, który poinformował o oszustwie na jej szkodę. Z jego relacji wynikało, że osoby podszywające się pod rzeczywiście istniejące firmy wyłudziły granulat tworzywa sztucznego w znacznej ilości. Złożone przez nieuczciwych kontrahentów zamówienie opiewało na kilkanaście transportów tego produktu o wartości przekraczającej 2 mln złotych. Z przedstawicielem pokrzywdzonej firmy kontaktowali się oni za pośrednictwem telefonu i Internetu.

Granulat hiszpańskiej firmy został legalnie przewieziony na teren Polski, a w miejscach rozładunku rozmieszczonych w całym kraju towar został przeładowany na podstawione samochody ciężarowe i wywieziony w początkowo nieznanym kierunku.

Działania na terenie kilku województw

Sprawa od samego początku była bardzo trudna, bez stabilnego punktu zaczepienia. Pod koniec 2016 roku nastąpił przełom, a skrupulatność i konsekwencja w działaniu policjantów przyniosły rezultaty. Policjanci z KWP w Olsztynie, przy wsparciu policyjnych antyterrorystów i funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy i Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu doprowadzili do zatrzymania pierwszych pięciu osób podejrzanych w tej sprawie.

Zatrzymania

Pierwsze dwie osoby zostały zatrzymane jeszcze w grudniu 2016 roku na terenie powiatu legnickiego (woj. dolnośląskie). Kolejna osoba w ręce policjantów trafiła także na Dolnym Śląsku – na terenie powiatu świdnickiego. Do ostatniego zatrzymania na tym etapie prowadzonej sprawy doszło we wtorek (24.01.2017) w Wałbrzychu. Wcześniej policjanci ustalili, że piąty z podejrzanych przebywa w zakładzie karnym, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności zasądzoną mu w innej sprawie.

Granulat, fot. KWP

Granulat, fot. KWP

 

(kwp/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, Granulat
Policjanci rozpoczynają patrole na stokach

Policjanci z Warmii i Mazur pojawią się na stokach naszego regionu. To nowość w województwie. Czterech funkcjonariuszy z oddziału prewencji przeszło już szkolenia praktyczne i teoretyczne....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV