Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Susza ma wiele twarzy”. Posłuchaj Bliższych Spotkań

Magdalena Markiewicz. Fot. A. Dybcio

Polskę nawiedziła susza. Wysokie temperatury i niskie opady deszczu sprawiły, że zagrożone są nie tylko uprawy rolnicze, ale również lasy i ogrody.

Magdalena Markiewicz – projektantka ogrodów z Morąga była gościem Małgorzaty Sadowskiej – Bartoszewicz i Krzysztofa Kaszubskiego.

K. Kaszubski: Czy faktycznie jest tak jak donoszą media, czyli wszędzie jest susza? Czy nawet dość intensywne opady deszczu w ciągu ostatnich 2-3 dni niewiele pomogły?

M. Markiewicz: Tak. Jak widać dookoła jest sucho pomimo delikatnego deszczu jaki mamy od kilku dni. To nie wystarcza dla roślin, które potrzebują jakiegoś dodatkowego wsparcia.

K. Kaszubski: W jaki sposób przygotować ogród, żeby przetrwał takie wahania pogodowe? Żyjemy w takim klimacie, że są momenty, kiedy wody jest za dużo lub za mało?

M. Markiewicz: Myślę, że przed samym rozpoczęciem planowania ogrodu powinniśmy dokładniej zastanowić się, co chcemy mieć w ogrodzie oraz jak ten ogród powinien wyglądać na przyszłość. Nie może on być tylko i wyłącznie piękny wizualnie, ale ma być praktyczny. Musi sprzyjać roślinom właśnie w takich okresach jak mamy obecnie, gdzie jest przewaga suszy. Powinniśmy wcześniej dobrze zaplanować ogród. Z tym najlepiej zgłosić się do projektanta zieleni, bądź samemu poczytać książki i czasopisma związane z taką tematyką.

K. Kaszubski:Jaka jest pierwsza zasada, aby rośliny przetrwały ten okres, aby wspierały się i pomagały sobie?

M. Markiewicz: Ja proponuję zrezygnować z dużych połaci trawników na rzecz rabat, gdyż rabatami jest łatwiej zarządzać. Rabaty można wyściółkować np. korą czy ozdobnymi kamieniami, które dłużej zatrzymują wilgoć w podłożu.

M. Sadowska– Bartoszewicz: Powiedziała Pani, że musimy zaplanować co chcemy mieć w ogrodzie. Jak jednak uratować to, co już stworzyliśmy?

M. Markiewicz: Największą bronią ogrodnika jest w tym momencie woda. Na dobrą sprawę powinniśmy po prostu podlewać rośliny, ale rozsądnie – nie w południe, tylko rano i w późnych godzinach wieczornych. Powinniśmy podlewać deszczówką, wodą odstaną, która jest zgromadzona np. w beczkach, nie jest zbyt zimna ani zbyt ciepła.

Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Markiewicz

Fot. A. Dybcio

Dr hab. Ewa Dragańska z Katedry Gospodarki Wodnej, Klimatologii i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie była kolejnym gościem w Bliższych Spotkaniach.

M. Sadowska-Bartoszewicz: Teraz wszystko o suszy z naukowego punktu widzenia. Susza ma wiele twarzy, prawda?

E. Dragańska: Tak wiele twarzy, wiele odsłon. Gdybyśmy spróbowali zdefiniować suszę – bo to jest zjawisko naturalne, tak jak i stanowiące naturalne zagrożenie – oznacza po prostu ograniczenie dostępności wody poniżej średnich wartości dla danego obszaru. Natomiast w zależności od towarzyszących sytuacji pogodowych, można wyróżnić różne etapy rozwoju suszy.

M. Sadowska-Bartoszewicz: Bo ona jest cwana?

E. Dragańska: Tak, jest dosyć podstępnym takim zjawiskiem, ma swój specyficzny charakter. I właśnie ze względu na to, że dosyć powoli się rozwija, ciężko definitywnie i precyzyjnie wskazać, w którym momencie ona się zaczyna, a w którym kończy. Źródłem wody dla środowiska są opady atmosferyczne. Jeżeli ten okres bezopadowy przedłuża się, a towarzyszą temu dodatkowe czynniki, przede wszystkim wysoka temperatura – to sprzyja to wyparowaniu wody, którą już mamy. Znaczenie ma również odpowiednia prędkość wiatru, niska wilgotność powietrza.

Posłuchaj rozmowy z Ewą Dragańską

Janusz Moszczyński Fot. A. Dybcio

Osiem i pół tysiąca wniosków o szacowanie strat w uprawach spowodowanych suszą złożyli już rolnicy z naszego regionu.

O pracy komisji szacujących straty w uprawach i pomocy dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku suszy mówił Janusz Moszczyński z Wydziału Infrastruktury, Geodezji i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy z Januszem Moszczyńskim

Wniosek o szacowanie strat można pobrać ze strony internetowej Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w susza, Janusz Moszczyński, Magdalena Markiewicz
Rząd zrekompensuje rolnikom straty spowodowane suszą

Wiceminister rolnictwa zapowiedział, że rząd pomoże rolnikom i zrekompensuje straty spowodowane suszą. Ryszard Zarudzki przypomniał, że ministerstwo czeka na dane zebrane przez komisje w poszczególnych gminach....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV