Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Świadek historii jest wzorem wrażliwości na dobro ojczyzny”. Wśród nagrodzonych dwoje mieszkańców Warmii i Mazur

Działaczy „Solidarności”, żołnierzy AK i osoby dbające o pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej uhonorowano, przyznawanymi przez białostocki oddział IPN, nagrodami „Świadek historii”.

Spośród 28 osób kapituła wyłoniła czterech laureatów, w tym dwóch z Warmii i Mazur: Mirosława Aleksandrowicz i Kazimierza Wośka. Wyróżnienia przyznawane za działania na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski trafiły także do Kazimierza Waszczuka z Wysokiego Mazowieckiego i żołnierza AK Jana Krassowskiego z Łap.

„Świadek historii” to ktoś szczególny. Ktoś, kto przeżył określony czas i potrafi o nim zaświadczyć, potrafi zaangażować się w upamiętnienie tych wydarzeń. To ktoś zdolny do opowiadania historii z uwagi na jej ważność w budowaniu niezależnego państwa i suwerennego narodu(…) Świadkowie historii są wierni swojemu sumieniu (…) Niezwykle czytelna, etyczna strona waszego życia jest doskonałym wzorem wrażliwości na dobro ojczyzny i narodu, który bez pamięci o swojej historii ginie, staje się bezkształtną masą ludzi niewiedzących kim są

– napisał w liście odczytanym podczas uroczystości prezes IPN Jarosław Szarek.

W imieniu uhonorowanych głos zabrał zasłużony działacz warmińsko-mazurskiej „Solidarności” Kazimierz Wosiek. Mówił, że wręczenie nagród w przeddzień rocznicy ogłoszenia stanu wojennego jest dla niego symboliczne. Zaapelował do młodzieży, która uczestniczyła w uroczystości, by zachowywała pamięć o swojej rodzinie, by zbierała różne pamiątki.

Zachowywanie pamięci rodzinnej jest jedną z najważniejszych rzeczy (…) trzeba tę historię utrwalać i przekazywać dale.

Kazimierz Wosiek od 1980 roku związany był z „Solidarnością”. Był pierwszym drukarzem podziemnego pisma „Rezonans”, drukarzem i wydawcą podziemnego pisma „Solidarność Olsztyńska” oraz olsztyńskiej edycji „Solidarności Walczącej”. Obecnie jest dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostródzie.

Tytuł „Świadka historii” otrzymała również Mirosława Aleksandrowicz, która ze względu na stan zdrowia nie mogła wziąć udziału w uroczystości. Aleksandrowicz jest byłą przewodniczącą Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie, zaangażowaną w upamiętnianie ofiar zbrodni katyńskiej. Dzięki jej współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na terenie kampusu powstała Aleja Ofiar Katyńskich z Dębami Pamięci. Odznaczona jest m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz honorową odznaką za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego.

Zainicjowana przez IPN w Białymstoku nagroda „Świadek historii” jest obecnie przyznawana także w innych regionach. W białostockim oddziale IPN takie wyróżnienia przyznano dziesięć razy. Łącznie otrzymało je ponad 70 osób.

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w IPN, świadek historii, Kazimierz Wosiek
Michał Ostapiuk: IPN jest przekonany, że ulice Dąbrowszczaków powinny zniknąć z polskiej przestrzeni publicznej

Goszczący w Porannych pytaniach historyk olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Michał Ostapiuk jest zdziwiony oddaleniem przez Naczelny Sąd Administracyjny skargi kasacyjnej wojewody na wyrok Wojewódzkiego Sądu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV