Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w Ostródzie

Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w Ostródzie, fot. K. Pakulnicki

Jak promować polski język, kulturę i tradycją za granicą – m.in. o tym od kilku dni dyskutowali w Ostródzie uczestnicy 6. Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych ” Wschód, Zachód – łączy nas Polska „.

Na spotkanie, które organizuje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” przyjechało 100 pedagogów z 30 krajów, którzy wśród rodaków mieszkających za granicą wzmacniają poczucie łączności z tradycją, historią i kulturą Polski.

Na Białorusi nie jest to łatwe, bo w szkołę często wkracza wielka polityka – mówiła Polskiemu Radiu Olsztyn Teresa Kryszyń, wiceprezes Macierzy Szkolnej w tamtym kraju. Administracja rejonu grodzieńskiego zlikwidowała naukę języka polskiego w szkołach. Dopiero po wielkiej walce udało się odzyskać niewielką część lekcji.

00:00 / 00:00

Niedziela to ostatni dzień zjazdu.

Praca nauczyciela języka polskiego za granicą to nie jest zawód, ale misja – podkreśla dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce Północnej.

Dr Andraka jest gościem 6. Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych „Wschód, Zachód – łączy nas Polska”, który odbywa się w Ostródzie.

W spotkaniu, które organizuje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” uczestniczy około 100 nauczycieli polonijnych z 30 krajów, którzy wśród rodaków mieszkających za granicą wzmacniają poczucie łączności z tradycją, historią i kulturą Polski.

Każda nowa umiejętność, procentuje w przyszłości – podkreślała w rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn dr Dorota Andraka. – Edukacja to nie są stopnie, to jest wyposażanie ucznia w bogactwo czyli w przyszłość, to tak jakbyśmy składali pieniądze w banku. Tłumaczę rodzicom, że inwestując w edukacje dzieci, inwestujecie w pogodną starość – powiedziała dr Andraka.

dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce Północnej, fot. K. Pakulnicki

Dariusz Bonisławski, prezes zarządu krajowego stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, które organizuje zjazd, wyjaśnia, że to okazja nie tylko do spotkań nauczycieli, ale również ich nauki.

Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w Ostródzie, fot.K.Kaszubski

– Przygotowaliśmy bardzo bogaty merytoryczny program spotkania. Będziemy rozmawiać m.in. o tym, jak minimalizować różnice kulturowe między najmłodszymi, zaplanowany jest też blok poświęcony dwujęzyczności i historii. Chodzi o to, żeby polska szkoła za granicą miała ciekawy program nauczania – wyjaśnia Dariusz Bonisławski

Na spotkaniu w Ostródzie jest również Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska. Tłumaczy, że jednym z problemów nauczycieli polonijnych jest ich staż pracy.

Dostałam pytanie od nauczycielki ze Stanów Zjednoczonych dotyczące Karty Nauczyciela. Zapytała mnie, czy ucząc 20 lat na stanowisku dyrektorskim w polskiej szkole będzie mogła wrócić na podobną posadę do kraju. Odpowiedziałam jej, że będzie musiała zacząć od stanowiska nauczyciela stażysty. To niedopuszczalna sytuacja, wyjaśnia minister Anna Zalewska.

Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych odbywa się po raz 6 i potrwa do niedzieli (19 czerwca).

Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w Ostródzie, fot.K.Kaszubski

Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w Ostródzie, fot. K.Pakulnicki

Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w Ostródzie, fot.K. Pakulnicki

 

 

(wchr/bsc/kpias)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ostróda, polonia, nauczyciele
Elbląg uratował 176 zagrożonych etatów nauczycielskich

Nie potwierdziły się wcześniejsze obawy o konieczności zwolnienia prawie 200 elbląskich nauczycieli. Pracę straci 20 pedagogów, zwykle tych z jedną specjalnością i najkrótszym stażem pracy. Prawie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV