Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święta plonów na Wamii i Mazurach ciąg dalszy

Dożynki 2016. Fot. Dorota Grzymska

Rolnicy z Warmii i Mazur świętują zakończenie tegorocznych prac polowych. W kilku miejscach w regionie odbywają się dożynki. To ludowe święto, współcześnie obchodzone zwykle w jedną z niedziel września, po zebraniu wszystkich plonów.

Jeziorany
Msza święta w kościele św. Bartłomieja, rozpoczęła dożynki w Jezioranach. Wziął w nich udział wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. W południe dożynkowy korowód przeszedł ulicami miasta do amfiteatru, gdzie odbywa się oficjalna część święta plonów.

Miłakowo
Gminne dożynki w Miłakowie zainaugurowała msza święta w intencji rolników, potem ulicami miasta przejdzie dożynkowy korowód. O godzinie 14 rozpocznie się oficjalna część obchodów w parku w Miłakowie.

Kisielice
Świętowali również rolnicy z okolic Kisielic. Uroczystości dożynkowe rozpoczął przemarsz delegacji z wieńcami do amfiteatru miejskiego, gdzie odbyła się polowa msza święta. Był również poczęstunek m.in. pieczone prosię, żur staropolski i domowe wypieki.

Świątki
Natomiast w Świątkach odbyło się Warmińskie Święto Plonów i Ekologicznej Zdrowej Żywności. Przed południem uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele św. Kosmy i Damiana. Następnie w parku w Świątkach włodarzom powiatu i gminy przekazano chleb z tegorocznej mąki. Wyróżnieni zostali również gospodarze, którzy mieli w tym roku szczególny wkład w rozwój rolnictwa w powiecie olsztyńskim.

Biskupiec
Tradycyjne święto odbyło się również w Biskupcu. W południe w kościele św. Jana Chrzciciela odprawiono mszę, podczas której ksiądz poświęcił tegoroczne plony. Później korowód rolników i mieszkańców przeszedł do amfiteatru, gdzie rozpoczęła się ceremonia dożynkowa. Starostowie dożynek przekazali burmistrzowi chleb, wypieczony z tegorocznego zboża. Na scenie zaprezentowały się sołectwa gminy Biskupiec, które pokazały m.in. wyplecione wieńce dożynkowe. Komisje konkursowe najpierw obejrzały, a potem nagrodziły najlepszy chleb, najładniejszy wieniec oraz stoisko dożynkowe.

 

(kpias)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Biskupiec, Jeziorany, dożynki, Świątki, Miłakowo
Święto plonów w Jedwabnie

W Jedwabnie odbyły się dożynki powiatu szczycieńskiego. Po Mszy świętej korowód dożynkowy przeszedł na miejski stadion, gdzie na odwiedzających czekało wiele atrakcji. O szczegółach opowiada animator...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV