Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Świetna wiadomość dla pieszych i rowerzystów. Można już korzystać z całej Łynostrady [ZDJĘCIA + VIDEO]

Od kilku dni olsztyniacy i turyści mogą korzystać z całej Łynostrady. To główny trakt rowerowo-pieszy, łączący Brzeziny z Lasem Miejskim. Pomysł ścieżki, prowadzącej wzdłuż koryta rzeki powstał kilkadziesiąt lat temu, ale dopiero przed paru laty doczekał się realizacji.

Zgłoszono go w 2014 roku do konkursu w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim, ale milion złotych na takie przedsięwzięcie to za mało, dlatego inicjatywę przejął ratusz, który pozyskał łącznie ponad 11 milionów złotych z budżetu i Unii Europejskiej. Oficjalne otwarcie Łynostrady dopiero w niedzielę, ale mieszkańcy i turyści już chętnie korzystają z takiej przeprawy i przekonują, że jest nie tylko przyjemniej i ekologicznie, ale przede wszystkim szybciej.

Przy ścieżce stoją liczne ławki, latarnie, kosze na śmieci, a w Lesie Miejskim wiaty, pod którymi można odpocząć. Ale jak twierdzi Mirosław Arczak – miłośnik rowerów i były oficer rowerowy w olsztyńskim ratuszu –  są jeszcze niedociągnięcia. To min. brak oznakowania traktu oraz polan wypoczynkowych co kilkaset metrów, które pozwolą ten obiekt wykorzystywać rekreacyjnie.

Olsztyński ratusz zapewnia, że oznakowanie pojawi się na Łynostradzie w ciągu kilku dni, a mapkę już można obejrzeć  i ściągnąć ze strony urzędu. Z kolei w niedalekiej przyszłości planowane jest przedłużenie Łynostrady – z jednej strony do Lidzbarka Warmińskiego, a z drugie do źródeł Łyny.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

fot, Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w turyści, piesi, video
Janusz Cichoń: Idziemy do wyborów z planem. Wśród nas są ludzie niezwiązani z polityką, ale wrażliwi na nieszczęścia i niedostatki innych

Mamy dobrą propozycję dla Polaków - mówił w Porannych pytaniach Radia Olsztyn Janusz Cichoń poseł PO, lider listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu olsztyńskim. Poseł Cichoń zaznaczył,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV