Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Świetny wynik Piotra Żyły! Polak drugi w Engelbergu

Piotr Żyła

Niemiec Karl Geiger zwyciężył w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Świetny wynik uzyskał Piotr Żyła, który zajął drugą lokatę. Kamil Stoch był dziewiąty, Dawid Kubacki trzynasty, Maciej Kot dwudziesty szósty, a Stefan Hula trzydziesty pierwszy. Jako jedyny z biało-czerwonych do drugiej serii nie wszedł Jakub Wolny.

Jako pierwszy z Polaków na belce startowej pojawił się Maciej Kot. Mający problemy w tym sezonie skoczek pokazał jednak, że nie można go przedwcześnie skreślać. 128,5 metra pozwoliło mu zajmować drugie miejsce, za wracającym po krótkiej przerwie do rywalizacji Michaelem Hayboeckiem. Z numerem 21 na szczycie skoczni Gross Titlis zameldował się Stefan Hula. Pochodzący z Zakopanego zawodnik poszybował na odległość 125,5 metra, co dawało mu siódme miejsce. Kolejni zawodnicy nie radzili sobie z silnym wiatrem wiejącym z tyłu skoczni. Dopiero Norweg Halvor Egner Granerud, skaczący jako dwudziesty szósty przełamał impas słabych odległości. Norweg  pofrunął na 130 m. i objął prowadzenie. Nie cieszył się jednak zbyt długo prowadzeniem, ponieważ skaczący tuż po nim Daniel Huber odleciał na 135 metr, zdecydowanie obejmując prowadzenie w konkursie. W międzyczasie nieudany skok oddał Jakub Wolny, który od razu po wylądowaniu wiedział, że nie będzie miał szans na awans do drugiej serii. Co się jednak nie udało Wolnemu, udało się Dawidowi Kubackiemu. Polak jak zawsze bardzo wysoko wyszedł z progu i poleciał na 129 metr, co oznaczało drugą pozycję. Kapitalny skok, który jak się okazało był najlepszą próbą pierwszej serii, oddał Jewgienij Klimov. Rosjanin uzyskał 136,5 metra i prowadził. Na swoje skoki czekali jednak jeszcze najlepsi, w tym Kamil Stoch i Piotr Żyła. Pierwszy z nich skoczył 129 metrów, co pozwoliło trzykrotnemu mistrzowi olimpijskiemu zajmować dziewiątą lokatę. Z kolei Żyła, będący w tym sezonie w kapitalnej formie, poszybował na 134 metr – do lidera tracił tylko 1,1 pkt. Najlepszy dotychczas skoczek Pucharu Świata, Ryou Kobayashi oddał skok na 130 m. Japończyk zamykał pierwszą dziesiątkę w dzisiejszej rywalizacji.

Do drugiej serii awansowało 31 skoczków, co oznaczało, że jeden z zawodników nie zdobędzie punktów. Niestety okazał się nim Stefan Hula, który skoczył tylko 122,5 metra. Słabszy skok oddał także Maciej Kot, który zajął ostatecznie 26 lokatę. Wysokiej pozycji z pierwszej serii nie obronił Dawid Kubacki. Polak, mimo iż poleciał na niezłą odległość (130 m.) to sklasyfikowany został na 13 pozycji. Najbardziej jednak liczyliśmy na Kamila Stocha, który miał dobrą pozycję wyjściową do zajęcia wysokiej lokaty, i Piotra Żyłę, drugiego na półmetku. Stoch oddał dobry skok, jednak trafił na niekorzystne warunki. 133 metry dały finalnie skoczkowi z Zębu dziewiątą lokatę. Bardzo wysoką dyspozycję potwierdził Żyła, który odleciał na 136 metr. Polak przegrał w zawodach tylko z Karlem Geigerem. Niemiec odpalił prawdziwą bombę i wystrzelił aż na 141 metr, co okazało się zabójczym ciosem dla jego konkurentów.

Piotr Żyła utrzymał drugą pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zbliżając się jednocześnie do Ryou Kobayashiego na 91 punktów. Kamil Stoch także nie stracił swojej trzeciej pozycji w „generalce”, jednak trzykrotny mistrz olimpijski musi się mieć na baczności – jego dorobek punktowy wyrównał Norweg Johann Andre Forfang, który był dziś czwarty.

 

Autor/redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Kamil Stoch, skoki narciarskie, Piotr Żyła
Piotr Żyła ponownie na podium Pucharu Świata!

To był doskonały weekend dla Piotra Żyły! Polski skoczek dwukrotnie stanął na podium Pucharu Świata podczas zawodów w rosyjskim Niżnym Tagile. Wczoraj był drugi, a dziś...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV