Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święto czekolady

12 kwietnia obchodzimy Międzynarodowe Święto Czekolady. I choć w tej postaci, jaką znamy gości na naszych stołach zaledwie 200 lat, to nie wyobrażamy sobie, by mogło jej zabraknąć. Co prawda specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Jednak nikt nie wiedział jak je67 przyrządzić. Dopiero musiało minąć kilkaset lat, by w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady.

Mimo, że dla wielu jest zmorą w walce z otyłością, to spożywana w umiarkowanych ilościach może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. No i co najważniejsze – poprawia nastrój :). Dlatego nie powinno dziwić, że na całym świecie ludzie wydają na ten smakołyk łącznie ponad 7 miliardów dolarów rocznie.

W olsztyńskim Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych trwają przygotowania do tego święta. Uczniowie przygotowują z czekolad różnych gatunków: pralinki, torciki, ciasteczka, musy, kremy itd… Czekoladowy zawrót głowy. Nad wszystkim czuwa nauczycielka przedmiotu pani Teresa Iwanowska, a prym wiodą uczennice – mistrzynie: Ania Zielnik i Martyna Pawlak.

Przepis na krem czekoladowy z musem malinowym:

Składniki: maliny, cukier puder, łyżeczka żelatyny lub pół galaretki malinowej, 200 g gorzkiej czekolady, 100 g bitej śmietanki, trochę rumu lub likieru pomarańczowego.

Maliny podgrzać z niewielką ilością cukru pudru i przetrzeć. Nakładać na dno pucharków. Czekoladę rozpuścić w mikrofali lub na parze, dodać bitej śmietany, dolać trochę rumu lub likieru pomarańczowego, wymieszać i  wyłożyć do pucharków. Można zrobić ozdoby czekoladowe – rozpuszczając czekoladę do temp. 30 st. C, zrobić fikuśne mazańce na papierze pergaminowym i włożyć do lodówki. Gdy zastygnie – dekorować krem z musem malinowym.

 

Fotorelacja:

Posłuchaj audycji:

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w czekolada, krem, Pralinki, kakao, mus, torcik czekoladowy
Książki słodkie jak czekolada

Ponad tonę książek udało się zebrać podczas bartoszyckiej akcji pod hasłem Czekolada za książki. Słodki upominek można było dostać już za kilogram książek. - Teraz posortowane...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV