Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święto kombatantów w Elblągu

Fot. Mirosław Sochacki

Najstarsza organizacja kombatancka Związek Inwalidów Wojennych RP świętuje 96-lecie istnienia.

19 kwietnia 1919 roku z woli Naczelnika Państwa Polskiego Józefa Piłsudskiego powołano do życia Związek Inwalidów Wojennych RP. To najstarsza organizacja kombatancka w Polsce, która skupia żołnierzy inwalidów z różnych frontów i armii.

W Elblągu odbyły się dziś obchody rocznicowe. Uroczystości rozpoczęły się w południe w Parku im. Traugutta przy Pomniku Inwalidów Wojennych RP. Wcześniej w kościele garnizonowym przy ul. Beniowskiego odprawiona zostanie uroczysta msza święta.  Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu.

Posłuchaj relacji Aleksandry Żyły

– Od początku jesteśmy organizacją apolityczną – podkreśla Kazimierz Kotowski, prezes Związku Inwalidów Wojennych w Elblągu.

00:00 / 00:00

Problem w tym, że szeregi związku topnieją. Obecnie w elbląskim oddziale Związku Inwalidów Wojennych RP jest 25 osób. Średnia wieku to 88 lat. Dlatego pojawił się pomysł, aby żołnierze inwalidzi połączyli się w jedną organizację z weteranami misji zagranicznych – dodaje Kazimierz Kotowski.

00:00 / 00:00

Związek Inwalidów Wojennych RP skupia żołnierzy inwalidów z różnych frontów i armii.

(azyl/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierz, weteran, Kombatant
Rodzice ukraińskiego bohatera wierzą w polskiego lekarza

W ośrodku pod Iławą od kilku dni przebywa major ukraińskiego Specnazu Ołeksandr Petrakiwski. Mężczyzna był w śpiączce, udało się go wybudzić, ale ciągle nie chodzi i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV