Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Uroczystości 770-lecia diecezji warmińskiej, fot. Wojciech Andrearczyk

W kościołach na Warmii i Mazurach, podobnie jak w całej Polsce, obchodzono święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Matka Boska jest jedną z najważniejszych postaci w Kościele, a jej wniebowstąpienie ma wyjątkowe znaczenie dla wiernych. Według chrześcijańskiej tradycji, Maryja Bogurodzica po śmierci jako pierwsza  z duszą i ciałem została wzięta do nieba.

Jak mówi proboszcz parafii św. Józefa w Olsztynie, ksiądz Jerzy Mazur, jest to najlepszy przykład na to, że każdego może spotkać życie wieczne.

Ze względu porę – w której obchodzone jest to święto – w tradycji ludowej funkcjonuje jako święto Matki Bożej Zielnej. Wierni przynoszą do kościołów do poświęcenia owoce, kwiaty, zioła i  plony zebrane podczas sierpniowych żniw. Chcą w ten sposób podziękować Bogu za ochronę i błogosławieństwo. Proszą też o opiekę.

Uroczyste msze święte odprawione zostały niemal we wszystkich parafiach katolickich na Warmii i Mazurach. Największe uroczystości, jak co roku, odbyły się jednak w sanktuariach maryjnych w  Gietrzwałdzie, Fromborku, Krośnie koło Ornety i Świętej Lipce. Wszędzie przybyły tłumy wiernych.

W Gietrzwałdzie msza odpustowa odprawiona została przy kaplicy objawień. Poprowadził ją biskup Józef Wysocki z Elbląga.

W Świętej Lipce uroczystości połączono z obchodami 45. rocznicy koronacji Matki Bożej Świętolipskiej. Mszy świętej na placu przed bazyliką przewodniczył arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki. Duchowny przekazał bazylice relikwie błogosławionego Jana Pawła II.

We Fromborku odpust Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny połączono z 770. rocznicą ustanowienia Diecezji Warmińskiej. Msze odprawił metropolita warmiński, arcybiskup Wojciech Ziemba. Towarzyszył mu wielki mistrz zakonu krzyżackiego biskup Bruno Platter. (rchoj/łw)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Obchody Święta Wojska Polskiego

Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się odsłonięciem pomnika Bohaterom Walk o Niepodległość w Miłomłynie i Ostródzie. Potem uroczystości przeniosły się do Ostródy, gdzie odbyła się msza...

Zamknij
RadioOlsztynTV