Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święto Wojska Polskiego na Warmii i Mazurach

Fot. Łukasz Węglewski

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia w rocznicę, stoczonej podczas wojny polsko – bolszewickiej, Bitwy Warszawskiej z 1920 roku nazywanej też cudem nad Wisłą.

Szczytno

Wojewódzkie obchody święta Wojska Polskiego odbędą się w sobotę w Szczytnie. O godzinie 10:00 rozpocznie je msza święta w intencji żołnierzy i pracowników wojska. Nabożeństwo odprawione zostanie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W południe na placu Juranda rozpocznie się uroczysty apel, potem zaplanowano wręczenie odznaczeń i awansów, apel pamięci, salwę honorową, defiladę pododdziałów i piknik z pokazem sprzętu wojskowego i koncertem orkiestry wojskowej. Będzie można posłuchać pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu zespołów: Kreolia, Mazury i Echo Pasymia. Po południu na plaży miejskiej rozpocznie się gra terenowa pod nazwą „Drepcząc po piętach”, a o 19:00 w amfiteatrze przy miejskim Domu Kultury w Szczytnie rozpocznie się bluesowy koncert zespołu Tortilla.

Ełk

W Ełku obchody święta Wojska Polskiego, w rocznicę cudu nad Wisłą, rozpoczęła msza święta w Katedrze Św. Wojciecha. Po mszy nastąpił przemarsz Miejskiej Orkiestry Dętej OSP w Ełku, pocztów sztandarowych i delegacji pod Obelisk marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zabrzmiał hymn państwowy, a na maszt wciągnięto polską flagę. Potem był apel pamięci, salwa honorowa i odprawa kompanii honorowej.

Po południu na promenadzie przy ulicy Pułaskiego w Ełku rozpoczął się piknik wojskowy, podczas którego prezentowany jest sprzęt wojskowy: pojazdy, środki łączności i broń. Jest poszukiwanie min z saperami, pokaz pierwszej pomocy i prezentacja stanowisk: 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ełku, strażaków, policjantów, ratowników medycznych i strzelców. Wieczorem z koncertem wystąpi zespół „Czerwony tulipan”.

Elbląg

Po południu w Katedrze św. Mikołaja w Elblągu odprawiono mszę w intencji żołnierzy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz żołnierzy Wojska Polskiego. Wzięli w niej udział żołnierze wraz z rodzinami. Nabożeństwo miało charakter otwarty i mogli w nim wziąć udział wszyscy chętni. Mszę w katedrze odprawił Biskup Elbląski.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Żołnierze z jednostek 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, która stacjonuje m.in. w Elblągu, Braniewie, Morągu, Bartoszycach, Gołdapi, Węgorzewie i Giżycku wzięli udział w centralnych uroczystościach w Warszawie. Jutro będzie można się z nimi spotkać w Szczytnie, na wojewódzkich obchodach Święta Wojska Polskiego.

Fot. archiwum RO

Giżycko

Mieszkańcy Giżycka wspólnie z żołnierzami mogli świętować na strzelnicy myśliwskiej, gdzie odbył się piknik strzelecki. Można było obejrzeć pokazy strzelectwa, spróbować swoich sił strzelając z broni palnej, a dla najmłodszych przygotowano liczne konkursy z nagrodami.

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana należy do grona największych brygad w Wojsku Polskim. Pododdziały rozmieszczone są w czterech kompleksach w Giżycku i Orzyszu. Na wyposażeniu posiadają m.in. pojazdy BWP-1, czołgi T 72 M oraz armaty przeciwlotnicze i haubice. W 2011 roku 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana uczestniczyła w misji w Afganistanie, za co żołnierze zostali uhonorowani medalami.

Tegoroczne Święto Wojska Polskiego jest dla nas wyjątkowe
– mówi kapitan Dariusz Guzenda, oficer prasowy giżyckiej brygady.

00:00 / 00:00

W trakcie długiego weekendu, pododdziały 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej biorą udział w obchodach święta Wojska Polskiego na Warmii i Mazurach, m.in. w Ełku i Orzyszu.

Fot. Remigiusz Alchimowicz

Lidzbark Warmiński

9. Warmiński Pułk Rozpoznawczy w Lidzbarku Warmińskim stacjonuje już prawie 20 lat. Zwiadowcy z Lidzbarka Warmińskiego brali udział w misjach wojskowych w Iraku i Afganistanie. O specyfice jednostki mówi major Sylwester Tabaka.

00:00 / 00:00

Pułk jest jedną z najnowocześniejszych jednostek sił zbrojnych. Jego specyfiką jest rozpoznanie dalekie. Zwiadowcy mogą być przemieszczani drogą powietrzną i zrzucani nad cel na spadochronach. Służy tu prawie 800 żołnierzy, którzy wraz z rodzinami tworzą liczące się w mieście środowisko. W garnizonie w Lidzbarku Warmińskim stacjonuje też jednostka rozpoznania elektronicznego wchodząca w skład 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego.

Fot. Łukasz Węglewski

Węgorzewo

Jednym z miast Warmii i Mazur mocno związanych z wojskiem jest Węgorzewo. Stacjonuje tam 11. Mazurski Pułk Artylerii. To jedna z największych i najlepiej wyposażonych jednostek artylerii w kraju – mówi starszy chorąży sztabowy Robert Kopiczko:

00:00 / 00:00

Dowództwo Pułku podkreśla, że jednostka to nie tylko największy pracodawca w okolicy, ale również animator wielu imprez patriotycznych i kulturalnych.

Fot. archiwum RO

Bartoszyce

Wiele powodów do radości mają mieszkańcy Bartoszyc. Zlokalizowana w tym przygranicznym miasteczku 20. Brygada Zmechanizowana im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego, to największy zakład pracy.

00:00 / 00:00

Fot. Łukasz Węglewski

Mrągowo

Święto Wojska Polskiego i 84. rocznicę Bitwy Warszawskiej mieszkańcy Mrągowa obchodzili na sportowo. Na Placu Unii Europejskiej zorganizowano 3. Mrągowski Biegowy Piknik Wojskowy. Biegacze pokonywali różne dystanse. Najkrótszy miał 100 metrów, najwytrwalsi biegli 10 kilometrów. Dla fanów Nordic Walking przygotowano do przejścia trasę liczącą 4 kilometry. W zawodach nie było ograniczeń wiekowych.

Fot. Łukasz Węglewski

————————————————————–
(jerm/kdymk/gol/mstan/dmach/msier/ralch/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, armia
W Olsztynie oddano hołd bohaterom Bitwy warszawskiej

W Olsztynie, podobnie jak w wielu miastach w całym kraju, odbyły się uroczystości upamiętniające Bitwę warszawską. 94 lata temu Wojska Polskie w Bitwie warszawskiej zwanej też...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV