Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Symboliczny lany poniedziałek. Dziś obchodzimy śmigusa-dyngusa

Fot. pixabay

W tradycji ludowej poniedziałek wielkanocny znany jest jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek.

Kiedyś były to dwa odrębne zwyczaje – śmigus oznaczał smaganie rózgami po nogach i udach, zaś dyngus – oblewanie wodą i zbieranie datków stanowiących wielkanocny „okup”.

W wielu krajach, także w Polsce, przez długi czas – do XVII wieku – świętowano Wielkanoc przez trzy dni. Dyngus trwał dwa. W poniedziałek wielkanocny panowie oblewali wodą panie, a we wtorek wielkanocny, zwany trzecim świętem wielkanocnym – panie oblewały panów.

W miastach korzystano ze śmigusa-dyngusa bardzo skromnie, spryskując panny najwyżej wodą różaną. Na wsiach w ruch szły wiadra. Przemoczona odzież i mokre włosy świadczyły o powodzeniu panny.

Tegoroczny lany poniedziałek nie odbędzie się tak, jak do tej pory. Z uwagi na zakaz publicznych zgromadzeń w związku z zagrożeniem koronawirusem wzajemne oblewanie się wodą może mieć miejsce tylko w domu, a przebieg będzie bardziej symboliczny.

 

Redakcja: A. Dybcio za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wielkanoc, śmigus-dyngus
Prymas Wojciech Polak: Oczekujemy, że te paschalne święta odrodzą w nas nadzieję

Oczekujemy, że te paschalne święta odrodzą w nas nadzieję, że pozwolą spojrzeć z nadzieją w przyszłość, że nas podźwigną i pomogą nam powstać – mówił w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV