Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sytuacja na Żuławach stabilizuje się. Jednak w Suchaczu strażacy walczyli z wodą

W Suchaczu fala wody zalewała trzy domostwa

W Suchaczu strażacy pomagali w ratowaniu przed zalaniem przez wysoką falę trzech domostw. Dwa znajdują się przy ulicy Kieleckiej i Cegielnianej. Trzecie to dom przy Alei Radości, tuż nad brzegiem Zalewu Wiślanego. 

Wykonane wczoraj umocnienia wysoka fala zabrała w nocy – wyjaśnia Paweł Kucewicz w Urzędu Miasta i Gminy w Tolkmicku, który odwiedził poszkodowanych:

Są to budynki nad samym Zalewem Wiślanym. Woda wdziera się do budynków. Mimo zamontowanych pomp, nie dają one rady wypompowywać wody i strażacy jadą ratować budynki.

00:00 / 00:00

Zalew Wiślany w czasie wczorajszego sztormu sięgał w Tolkmicku stanów alarmowych.

Z kolei w rzece Elbląg poziom wody spadł poniżej stanów alarmowych i obecnie przekracza stan ostrzegawczy – podały służby kryzysowe wojewody warmińsko-mazurskiego. Sytuacja jest na tyle stabilna, że otwarto zamknięty od środy most w Nowakowie.

Sytuacja hydrologiczna na Żuławach Elbląskich i Zalewie Wiślanym stabilizuje się. Przez cały czwartek poziom wody w rzece Elbląg i Nogacie systematycznie opada, utrzymuje się jedynie w jeziorze Druzno

– powiedział dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Krzysztof Kuriata.

Według niego aktualny poziom wody w rzece Elbląg w samym Elblągu i w Nowakowie przy Zalewie Wiślanym spadł już poniżej wartości alarmowej, ale przekracza nadal stan ostrzegawczy. Stan alarmowy jest jeszcze przekroczony w rzece Nogat w Nowotkach, gdzie jednak woda również opada, oraz w jeziorze Druzno w Żukowie.

Kuriata poinformował również, że w czwartek przed godz. 16 ponownie otwarto most w Nowakowie, który był zamknięty od środy z powodu wysokiego stanu wody. Mimo poprawy sytuacji w Elblągu wciąż obowiązuje – ogłoszone w środę – pogotowie przeciwpowodziowe.

W Suchaczu fala wody zalewała trzy domostwa

W Suchaczu fala wody zalewała trzy domostwa

 

Autor: M. Stankiewicz/PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zalanie, strażacy, Zalew Wiślany, Suchacz, cofka
Sytuacja na Żuławach powoli się uspokaja. Jednak poziom wody wciąż jest powyżej stanu alarmowego

Poziom wód na Żuławach od północy powoli opada. Ale wciąż rzeki Elbląg i Nogat, a teraz też jezioro Druzno są powyżej stanów alarmowych. Strażacy pracowali do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV