Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szakal złocisty zadomowił się w Olsztynie. Według biologów nie jest on groźny dla ludzi

Szakal złocisty Fot. Lasy Państwowe

W Olsztynie zadomowiły się szakale. Te psowate ssaki, podobne do wilków pojawiają się w okolicach Kortowa. Mieszkaniec Osiedla Mlecznego utrwalił na filmie to zwierzę podczas wieczornego spaceru przy bloku.

O tym, że szakal pojawił się koło Olsztyna mówi się od kilku miesięcy. Jest to szakal złocisty, nieco większy od lisa, o pięknej sierści i charakterystycznych odstających uszach. Spotkał go też profesor Zbigniew Endler z Wydziału Nauk o Środowisku UWM. Jak powiedział Polskiemu Radiu Olsztyn, do miasta dotarła para tych ssaków, a samica była ciężarna. Jeszcze nie wiadomo, czy pojawiły się też młode. Zwierzęta zadomowiły się na terenach wojskowych Kortowa.

Szakale to drapieżniki, ale nie zagrażają ludziom. Występują głównie w południowej Europie, jednak pojedyncze osobniki potrafią zawędrować daleko na północ.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00


(A.Skrago/A.Podbielska)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w video, Zbigniew Endler
Straż graniczna na tropie nielegalnego tytoniu i papierosów. Czterej Polacy i Białorusin tymczasowo aresztowani

4 tony krajanki tytoniowej i prawie 3 miliony papierosów znaleźli strażnicy graniczni z Warmii i Mazur w okolicach Mińska Mazowieckiego. Wartość nielegalnego towaru szacuje się na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV