Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szef KPRM Michał Dworczyk: Rekomendujemy, aby w święta zrezygnować z podróży i pozostać w domach

Minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz Szefa KPRM Michał Dworczyk. Fot. Adam Guz (KPRM)

W związku z epidemią koronawirusa rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta Wielkanocne zrezygnować z podróży i pozostać w domach – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że kontakt przy świątecznym stole jest ogromnym zagrożeniem.

Do Dworczyka skierowano pytanie, jaka jest rekomendacja rządu dot. wyjazdów na Święta Wielkanocne do bliskich, do innego miasta, czy dopuszczalny jest wyjazd prywatnym samochodem.

Tu jest rekomendacja jednoznaczna, powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczenie się, to jest oczywiście poważny problem i poważne wyzwanie, bo Święta Wielkiej Nocy są takim czasem, kiedy zwykle spotykaliśmy się z rodzinami, kiedy Polacy podróżowali miedzy miastami, ale (…) staramy się chronić życie ludzkie. W związku z tym rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta zrezygnować z podróży, aby w te święta pozostać w domach – powiedział szef KRPM.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że kontakt przy świątecznym stole jest w tym roku, w tym trudnym okresie epidemii, ogromnym zagrożeniem. – To są święta nowego życia i oby takie były, i postarajmy się, żeby były symbolem życia, a nie epidemii, która może zdziesiątkować nas, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie – podkreślił minister zdrowia.

W kwietniu 40 milionów masek niemedycznych dla Polaków
– Stworzono sześć grup produkcyjnych zrzeszających ponad 100 szwalni; dzięki temu już w kwietniu miesięczny wolumen masek niemedycznych dla każdego obywatela, który nie styka się na tym pierwszym froncie z osobami zarażonymi, wyniesie 40 mln sztuk – powiedział Michał Dworczyk.

Dworczyk podkreślił, że jeśli chodzi o linie produkcyjne środków ochronnych w ostatnich kilkunastu albo nawet kilkudziesięciu latach, „kompetencje zostały przeniesione głównie do Chin” i inne kraje – w tym Polska – takich kompetencji praktycznie nie posiadała.

Stąd zakup całych linii maszyn do produkcji tego asortymentu medycznego, uruchamianie w poszczególnych spółkach tak, byśmy mieli podstawowe potrzeby w tym zakresie zapewnione – powiedział Dworczyk i dodał, że – równolegle Agencja Rezerw Przemysłu stworzyła sześć grup produkcyjnych zrzeszających ponad 100 szwalni. – I dzięki temu już w kwietniu taki miesięczny wolumen masek niemedycznych, czyli dla każdego obywatela, czyli osób, które nie stykają się na tym pierwszym froncie z osobami zarażonymi, czy pacjentamito będzie 40 milionów sztuk.

Zaopatrzenie służby zdrowia największym wyzwaniem
Dworczyk podkreślił, że kwestia zaopatrzenia personelu medycznego i służb w środki ochrony osobistej to wyzwanie, z którym mierzy się dziś cały świat. W tym kontekście zaznaczył, że zgodnie z zaleceniem premiera od 10 dni prowadzona jest intensywna akcja uzupełniania asortymentu, środków ochrony osobistej, które zostały zakontraktowane z Chin oraz innych państw produkujących zamówiony sprzęt.

Zaznaczył, że sprzęt i środki ochrony trafiają już do placówek służby zdrowia. – 30 milionów maseczek medycznych, 28 milionów masek z filtrami Hepa, 17,5 milionów kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli – to tylko zakupy, kontraktacje z ostatnich 10 dni – poinformował szef KPRM. Podkreślił, że są również realizowane zamówienia z poszczególnych samorządów, które chcą uzupełnić swoje zapasy.

Zostało zakupionych 300 tysięcy testów, to są oczywiście kolejne testy, łącznie ich w tej chwili mamy około chyba 400 tysięcy – poinformował szef KPRM. Dodał, że za pośrednictwem Agencji Rozwoju Przemysłu w różnych firmach zarówno publicznych i prywatnych są w tej chwili stawiane linie produkcyjne m.in. maseczek medycznych, które będą trafiały do szpitali. – W czerwcu te moce produkcyjne powinny już być na poziomie 100 mln sztuk miesięcznie – dodał szef KRPM.

Coraz więcej testów
– W tej chwili testujemy około 6 tysięcy na dobę. Możliwości laboratoriów są znacznie większe. W tej chwili w laboratoriach jest już na miejscu 150 tysięcy testów. Kolejne 500 tysięcy jest zakontraktowane. W sumie mamy zakontraktowanych blisko 800 tysięcy tych testów genetycznych oczywiście – podkreślił minister Szumowski.

Dodał, że w Polsce są także testy immunologiczne, tzw. szybkie testy, które zostały dostarczone do szpitali „w celu przebadania, sprawdzenia, jak one będą sprawdzały się w polskich warunkach”.

Te wszystkie dane mówią o tym, że chcemy, żeby jak najszybciej i jak najwięcej testować – zapowiedział minister. Zwrócił uwagę, że medycy mają szybką ścieżkę testowania. Jak popatrzymy na cyfry, na liczby, u nas jest około 5 procent dodatnich wyników w całej puli testów, w innych krajach te cyfry wahają się od 7,5 procent w Izraelu, 6 procent w Czechach, a we Francji czy w Wielkiej Brytanii wręcz sięgają powyżej 20 procent – podkreślił Szumowski.

Ocenił, że to nadal pokazuje, że „na ilość zakażonych u nas robi się tych testów stosunkowo dużo, ale  ta ilość będzie zwiększana w ramach możliwości całego systemu, w ramach możliwości laborantów i diagnostów laboratoryjnych„.

Minister zdrowia poinformował, że w sobotę zostało wydane zarządzenie Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z którym każdy szpital miał prawo przeprowadzać testy dla swoich pacjentów i swojego personelu. – Chcemy, żeby już jak najszerzej te testy docierały do ludzi, do personelu medycznego – powiedział Szumowski. Od dzisiaj wszystkie szpitale w Polsce będą mogły mieć zapłacone przez NFZ za wykonane testy na rzecz swoich pacjentów i na rzecz swoich pracowników, czyli nie tylko szpitale zakaźne, nie tylko sanepidy, ale już teraz wszystkie jednostki w Polsce – wskazał minister.

 

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wielkanoc, Łukasz Szumowski, Michał Dworczyk
„Skracamy Dystans 2020”, czyli rekolekcje wielkopostne na… Facebooku i YouTube

W tym roku rekolekcje wielkopostne odbywają się pod hasłem "Skracamy Dystans 2020". Warmińskie Duszpasterstwo Młodzieży działające w Archidiecezji Warmińskiej zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV