Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sześciu chętnych do remontu murów obronnych w Pasłęku. „To bardzo dobra wiadomość”

Fot. zabytek.pl

Sześciu wykonawców zgłosiło się do przetargu na wyremontowanie wzniesionych w XIV w. murów obronnych w Pasłęku – poinformował tamtejszy urząd miasta. Prace przy zabytkowych fortyfikacjach mają zakończyć się do połowy września 2021 roku.

Zgodnie z ogłoszonym przez miasto przetargiem prace obejmą naprawę, wzmocnienie i konserwację dawnych murów obronnych o długości blisko tysiąca metrów. To jedna z najdłuższych, zachowanych od czasów średniowiecza, tego typu fortyfikacji w Polsce.

Jak poinformował Piotr Szczepkowski z wydziału promocji pasłęckiego magistratu, w wyznaczonym terminie oferty złożyło sześć firm.

To bardzo dobra wiadomość, ponieważ mieliśmy obawy, czy znajdą się wykonawcy zainteresowani tego typu robotami

– przyznał.

Pięciu spośród oferentów zaproponowało ceny niższe niż kwota ponad 15,2 mln zł, którą miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel.

Oferty zostaną dokładnie przeanalizowane, a rozstrzygnięcie przetargu i wybór wykonawcy powinien nastąpić w połowie maja

– wyjaśnił.

Gruntowny remont liczących blisko 700 lat murów miejskich zabytkowych będzie jedną z największych inwestycji pasłęckiego samorządu, który uzyskał na to 8,5 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. warmińsko-mazurskiego. Władze Pasłęka liczą, że inwestowanie w zabytki przyczyni się do zwiększenia ruchu turystycznego.

Mury obronne – otaczające pasłęckie stare miasto – zostały wzniesione około 1320 roku wraz z bramami i basztami. Miejscowy zamek został zniszczony w trakcie wojny polsko-krzyżackiej w 1520 roku i rozebrany do fundamentów. Jego odbudowę zakończył w 1578 roku elektor brandenburski Jerzy Fryderyk.

W 1945 roku zamek został spalony przez żołnierzy Armii Czerwonej i ponownie odbudowany w latach 1968-75. Obecnie mieści się tam siedziba władz miejskich, biblioteki i ośrodka kultury. Poszukiwacze skarbów od lat uważają, że jest to jedno z możliwych miejsc ukrycia Bursztynowej Komnaty.

 

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w remont, Pasłęk, przetarg, mury obronne, urząd miasta
Budowa olsztyńskiej spalarni śmieci pod znakiem zapytania. Oferty w przetargu znacznie przekraczają prognozy MPEC-u

Oferty na budowę olsztyńskiej spalarni śmieci znacznie droższe, niż zakładano. MPEC na razie nie unieważnia jednak przetargu na tę inwestycję. To już drugi przetarg, w którym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV