Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szkoła ciemności – historia nawróconej komunistki

Tomasz Teluk, fot. archiwum autora

W audycji Okno na kulturę historia nawróconej komunistki Belli V. Todd.

Gościem w audycji jest Tomasz Teluk – polski politolog, doktor filozofii, autor książek,  komentator i publicysta. Założyciel i prezes Instytutu Globalizacji . Jako wydawca udostępnił polskiemu czytelnikowi szereg unikalnych pozycji na rynku wydawniczym m.in. Nazarejczyka Eugenio Zolii, Katedrę i Oblata J.K. Huysmansa, a także pozycje Duch Jezusa Karola de Foucauld.

Nakładem wydawnictwa Fundacji Instytut Globalizacji ukazała się bestsellerowa biografia nawróconej komunistki Belli V. Dodd. W swojej książce pt. „Szkoła ciemności”, wydawanej po raz pierwszy w Polsce, autorka ujawnia, w jaki sposób komuniści wykorzystywali Związek Nauczycieli oraz inne centrale związkowe do uzyskiwania wpływów politycznych. Pokazuje też, w jaki sposób, komuniści i socjaliści, za pomocą niszczenia Kościoła, próbowali narzucić światu nowy porządek. Niebezpodstawne są analogie do bieżącej sytuacji politycznej w Polsce i w Unii Europejskiej.

Bella Visano Dodd (1904-1969) była wpływową funkcjonariuszką Komunistycznej Partii USA, w 1950 roku porzuciła komunizm i powróciła do Kościoła za sprawą abp Fultona J. Sheena. Jej zeznania przed Komisją do spraw Działalności Antyamerykańskiej są ważnym źródłem w badaniu dziejów komunistycznej konspiracji na świecie. Mówiła w nich:

W końcu lat dwudziestych i w latach trzydziestych osobiście popchnęłam setki mężczyzn do kapłaństwa, aby osłabić Kościół katolicki od środka. Był pomysł, żeby ci mężczyźni otrzymali święcenia i awansowali na wpływowe stanowiska jako prałaci i biskupi. Właśnie obecnie są na najwyższych stanowiskach i pracują nad zmianami, aby osłabić skuteczność Kościoła w zmaganiu z komunizmem.

Posłuchaj audycji Okno na Kulturę

W  programie Okno na kulturę Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk rozmawiają o filmach, serialach, muzyce i literaturze. W audycji pojawiają się goście ze świata kultury i mediów.

red: gk

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w komunizm, Szkoła ciemności, Tomasz Teluk, Bella V. Todd
Urodził się w więzieniu i nie znał ojca zamordowanego przez komunistów. Rodzinna historia naszego kolegi Janusza Salmonowicza

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie spoczęło 22 żołnierzy  zamordowanych przez komunistów w latach 40. i 50. XX wieku. To osoby, których szczątki IPN odnalazł...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV