Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: -6 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
IMIENINY: Dominiki, Mateusza, Wincentego
EUR: 4.1696 CHF: 3.5472
USD: 3.4036 GBP: 4.7304
Logowanie
 

Szkoła podstawowa w Olsztynku otrzymała imię rotmistrza Witolda Pileckiego

Obelisk poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiego w Olsztynku, fot. D.Grzymska

Po wielu latach starań olsztynecka dwójka ma w końcu swojego patrona. Życzeniem dzieci i nauczycieli było nadanie szkole imienia rotmistrza Witolda Pileckiego.

Tak się stało dziś na uroczystej akademii. Wcześniej była msza i przemarsz ulicami  oraz złożenie kwiatów pod obeliskiem poświęconym rotmistrzowi. Na uroczystość przybyła m.in. najbliższa rodzina Witolda Pileckiego: prawnuk Krzysztof Kosior, syn Andrzej Pilecki i córka Zofia Pilecka-Optułowicz. Jej zdaniem najważniejszym pomnikiem pamięci jej ojca są właśnie szkoły, które przyjmują imię rotmistrza Pileckiego.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, a także współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Dał się celowo złapać Niemcom, by trafić do obozu koncentracyjnego. Opracowywał pierwsze sprawozdania o ludobójstwie w Auschwitz. Zorganizował w obozie zagłady ruch oporu a następnie ucieczkę grupy więźniów.

Został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski ludowej.Wyrok wykonano w 1948 roku, a 1990 został anulowany. Pośmiertnie awansowano go na pułkownika.

Autor: DGrzymska/ASocha
Redakcja: ASocha

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Na konkurs biblioteki w Ełku wpłynęło aż 119 prac

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku zakończyła przyjmowanie prac w I Międzynarodowym Konkursie Literackim Siegfrieda Lenza „Oblicza Europy”. Na konkurs wpłynęło aż 119 prac!...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV