Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szkoła policyjna w Szczytnie ma prawie tysiąc nowych studentów. Uczelnia rozpoczęła nowy rok akademicki

Inauguracja roku akademickiego w WSPol w Szczytnie. Fot. M.Lewiński

W oficjalnej inauguracji wzięli udział m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz komendant główny policji.

Szefowie uczelni, policji i resortu ocenili także rok funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W grupie prawie tysiąca osób są studenci kierunków bezpieczeństwo wewnętrzne, kryminologia, zarządzanie.

W tym roku uruchomiony został także nowy kierunek- informatyka w bezpieczeństwie. To kierunek, który będzie przygotowywał kadrę szczególnie do zwalczania zagrożeniom informatycznym i tak zwanym cyberzjawiskom

– powiedział podinspektor Marcin Piotrowski, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Uroczystej immatrykulacji dokonał komendant-rektor WSPol inspektor dr Marek Fałdowski. W przemówieniu inauguracyjnym podkreślał, że zadaniem i misją uczelni jest odkrywanie prawdy z zakresu nauk humanistycznych i bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.

Jesteśmy również po to, aby wychowywać polskich policjantów, aby wychowywać polskie służby, które mają działać na rzecz bezpieczeństwa obywateli i mieszkańców naszego kraju.

Komendant-rektor przedstawił też plany uczelni na najbliższe lata. Chce, żeby na Wyższej Szkole Policji w Szczytnie powstał m.in. kierunek dotyczący rozpoznawania i zapobiegania cyberprzestępstw działających na szkodę banków.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński mówił natomiast, że to od jakości studiów, które podejmują słuchacze WSPol, ale także od późniejszej służby i pracy zależy bezpieczeństwo Polaków. Podkreślił, że bezpieczeństwo obywateli i państwa to jedna z najważniejszych wartości.
Wiceszef resortu, a także komendant główny policji podsumowali także rok funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywna mapa, na którą można nanosić różne zagrożenia: miejsce regularnego spożywania alkoholu, niebezpieczeństwa na drogach i ulicach itd.

Okazuje się, że jest to świetne narzędzie. Za pomocą tego portalu zgłoszono już ponad pół miliona zagrożeń. Najwięcej z nich dotyczy województw: małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Ponad 42% zgłoszeń znalazła potwierdzenie, a z mapy skorzystało ponad milion osób

– ocenił wiceminister Jarosław Zieliński

Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa chwalił także komendant główny policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk.

Gdyby nie ta mapa, to te zgłoszenia, być może do policji nigdy by nie dotarły. Dzięki tym informacjom możemy szybko reagować na różne zagrożenia.

Policjanci udostępnili do użytku także mapę zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym. Można na niej sprawdzić, gdzie do takich dochodzi najczęściej. Ze względu na swoją specyfikę, nie jest ona interaktywna.

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie jako jedyna w Polsce przygotowuje policjantów na pierwszy stopień oficerski – podkomisarza. Oprócz studiów WSPol prowadzi też różne formy szkoleń policjantów, z których rocznie korzysta kilka tysięcy funkcjonariuszy.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Inauguracja roku akademickiego w WSPol w Szczytnie. Fot. M.Lewiński

Inauguracja roku akademickiego w WSPol w Szczytnie. Fot. M.Lewiński

Autor: MLewiński
Redakcja: BSChromy

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Artysta, mistrz i wychowawca

  Jan Ilkiewicz (1916 – 1969) – jedna z najważniejszych postaci życia artystycznego powojennego Olsztyna. Uprawiał grafikę, rysunek, malarstwo sztalugowe i ścienne. Wszechstronnie utalentowany artysta, był...

Zamknij
RadioOlsztynTV