Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szlachetna Paczka – podziel się dobrem. Dziś początek akcji

Wolontariusze Szlachetnej Paczki. Fot. Łukasz Węglewski

Dziś otwarto bazę rodzin, które otrzymają pomoc dzięki akcji Szlachetna Paczka. Kampania rozpoczęła się  z rozmachem.  W Olsztynie i 15 pozostałych miastach wojewódzkich przeszły marsze wolontariuszy.

W ramach akcji Szlachetna Paczka przez najbliższe trzy tygodnia każdy może – wspólnie z bliskimi i znajomymi – wybrać rodzinę, której chce pomóc. Historie rodzin i osób w potrzebie zebrane są na stronie www.szlachetnapaczka.pl. Tam znajdują się też informacje, jakiej pomocy osoby te potrzebują. Darczyńca kompletuje paczkę i przekazuje ją wolontariuszom.

Nauczyliśmy Polaków, że fajnie się robi paczkę w gronie przyjaciół, w firmie, rodzinie. Paczka jest warta średnio 2,5 tys. zł. Wyliczyliśmy, że jedna osoba wkłada 100 zł. Nie jest to duże obciążenie, ale jest radość ze wspólnego robienia zakupów, pakowania

– mówił twórca akcji ks. Jacek Stryczek.

Nie chcę nawet liczyć, ilu osobom pomagamy w kolejnych edycjach. Nie chciałbym, żeby w Polsce było więcej biedy. Mam nadzieję, że takich rodzin z roku na rok będzie mniej 

– skomentował ks. Stryczek. Dodał, że organizatorzy w poszukiwaniu osób ubogich i potrzebujących pomocy współpracują m.in. z policją, strażą pożarną i pielęgniarkami środowiskowymi.

Akcja Szlachetna Paczka działa od 2001 roku. Podczas poprzedniej edycji łączna wartość materialna przekazanej pomocy przekroczyła 47 mln zł. W tym roku 11 100 wolontariuszy odwiedziło już ponad 33 tysiące rodzin. Organizatorzy szacują, że podczas XVII edycji Szlachetnej Paczki liczba rodzin włączonych do projektu przekroczy 20 tysięcy.

Szlachetna Paczka ma zasięg ogólnopolski, a jej wolontariusze działają w 645 rejonach na terenie całego kraju.

Jak informują organizatorzy, wsparcie dla wybranej przez siebie rodziny i przygotowanie dla niej paczki zapowiedzieli w tym roku m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, piłkarze reprezentacji Polski czy narodowa drużyna skoczków narciarskich.

Autor: PAP
Redakcja: Ł.Węglewski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc
6 milionów dzieci potrzebuje pomocy. Dziś zbierane są pieniądze dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie

Co roku z powodu wiary ginie sto tysięcy chrześcijan. Co dziesiąty jest represjonowany - podaje papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Pod hasłem „Ocalmy chrześcijan na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV