Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szpital miejski otrzymał opaski, które pomogą w monitorowaniu stanu chorych na COVID-19

Fot. Grupa PZU

Szpital miejski w Elblągu otrzymał 50 opasek, które będą monitorowały stan pacjentów chorych na COVID-19. Opaski będą mierzyły m.in. saturację, co pozwoli na ograniczenie kontaktu personelu z osobami chorymi.

Opaski dla chorych, nazywane „opaskami życia”, trafią na oddziały zakaźny, pulmonologiczny i ginekologiczno-położniczy elbląskiego szpitala miejskiego. Gumowe, łatwe do dezynfekowania opaski będą mierzyły temperaturę, saturację i puls pacjentów, a ich pomiary będą trafiały bezpośrednio do komputerów personelu medycznego.

Pomoże to nam ograniczyć kontakt personelu z pacjentami, a gdy coś niepokojącego będzie się działo, to zasygnalizuje to opaska. Personel oczywiście będzie miał kontakt z chorym. Opaski nie zastąpią lekarzy

– powiedział na konferencji prasowej dyrektor szpitala w Elblągu Mirosław Gorbaczewski.

Opaski to pomysł polskiego start-upu, a ich przekazanie szpitalowi w Elblągu sfinansowało PZU. Wiceprezes PZU Życie Dorota Macieja powiedziała, że w sumie do polskich szpitali leczących chorych na koronawirusa trafi 900 „opasek życia”.

Elbląg jest pierwszym szpitalem, któremu przekazujemy te opaski. Czekamy na opinie, jak się sprawdzały i będziemy je przekazywać kolejnym placówkom

– powiedziała Dorota Macieja.

„Opaski życia” powstały z myślą o seniorach. Pierwotnie monitorowały m.in. upadek osoby, która je nosiła i podawały jej lokalizację. Te funkcje nie są potrzebne w przypadku osób leżących w szpitalu, dlatego opaski przeprogramowano tak, aby nie podawały zbędnych informacji. Opaski przekazane lecznicy w Elblągu będą ładowane co 3 dni.

Obecnie w szpitalu w Elblągu leczone są 4 osoby z potwierdzonym zakażeniem COVID-19. W sumie w tej placówce było dotąd 9 chorych. Diagnostykę w kierunku koronawirusa wykonano w tym szpitalu jak dotąd u 800 osób.

Fot. Grupa PZU

Fot. Grupa PZU

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital miejski, koronawirus
Piłkarze Stomilu wrócili do treningów. Dziś przejdą testy na obecność koronawirusa

Piłkarze pierwszoligowego Stomilu Olsztyn wznowili treningi na boisku. Póki co, zawodnicy trenują indywidualnie. Na trzech boiskach przy al. Piłsudskiego olsztyńscy piłkarze trenowali pod okiem jednego z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV