Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szpitale miały podnieść standardy do końca 2017 roku. Nie ma żadnej placówki, która spełnia wymogi

Fot. D. Grzymska

Żaden szpital z Warmii i Mazur nie spełnia wymogów technicznych zawartych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 2012 r. Ostateczny termin na dostosowanie się do tych rygorów minął wraz z 2017 rokiem.

– Nie ma żadnego szpitala, który spełniłby wszystkie warunki – twierdzi Janusz Dzisko, wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie. – Te szpitale w mniejszym lub większym stopniu odbiegają od wymaganych standardów. Przygotowujemy się w tej chwili do wydania tego aktu prawnego, czyli postanowienia.

Powiatowe jednostki sanepidu mają ocenić, czy niedociągnięcia zagrażają bezpieczeństwu pacjentów. Wśród wymogów są: wielkości sal i korytarzy, dostęp do łóżek czy wyposażenie oddziałów. Są na tyle restrykcyjne, że szpitale pomimo wieloletnich nakładów i remontów nie zdążyły z wszystkimi poprawkami. – Nie nazwałabym tego jakimiś dużymi problemami. Są to po prostu drobne niedociągnięcia techniczne, które przy najbliższych remontach zostaną usunięte – mówi Daria Rodziewicz ze Szpitala Miejskiego w Olsztynie.

Placówki, które dostaną negatywną opinię sanepidu będą zagrożone zamknięciem – całości lub części jednostki. Większość z nich deklaruje, że wymogi zostaną spełnione podczas zaplanowanych już remontów.

Problem dotyczy zarówno szpitali i przychodni leczniczych, czyli  – o 70 placówek. Większość, bo 55 złożyło wnioski o wydanie postanowienia Sanepidu.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, remont, wymogi techniczne
Wyszedł ze szpitala i ślad po nim zaginął. Trwają poszukiwania 28-latka spod Szczytna

Policja, wojsko i rodzina od trzech tygodni szukają Roberta Kiernozka z Niedźwiedzi w gminie Szczytno. 16 grudnia 28-letni mężczyzna na własne żądanie wypisał się ze szpitala...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV