Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szpitale w regionie wprowadzają obostrzenia. Część placówek wstrzymuje wykonywanie zabiegów planowych

Fot. P.Getka

Szpitale w województwie warmińsko-mazurskim ograniczają przyjęcia planowe. Większość placówek przekłada na późniejsze terminy przyjęcia pacjentów, którzy nie wymagają pilnej interwencji i operacje.

To dostosowanie szpitala do obecnej sytuacji epidemiologicznej – wyjaśnia zastępca dyrektora szpitala wojewódzkiego w Olsztynie do spraw lecznictwa Jerzy Górny.

Dlatego, że może nam brakować personelu. To już się zaczyna. Może nam brakować środków czystościowych, maseczek. To jest sytuacja, która może nas czekać. Szpital musi być przygotowany dla tych chorych, którzy rzeczywiście wymagają hospitalizacji, ratowania życia, pilnych zabiegów. Zatrzymujemy przyjęcia planowe, ale jeżeli ordynator danego oddziału uzna, że to przyjęcie musi się odbyć, to pacjent zostanie przyjęty.

00:00 / 00:00

Szpital Dziecięcy w Olsztynie zawiesza przyjęcia planowe, na razie do końca marca. Bez zmian funkcjonują poradnie – zarówno w szpitalu dziecięcym, jak i wojewódzkim. Nieczynna jest natomiast przychodnia Szpitala Miejskiego. Placówka przekłada na późniejsze terminy przyjęcia planowe. Zawieszone przyjęcia i zamknięte poradnie są też w szpitalach powiatowych w regionie.

Na razie bez zmian przyjmuje pacjentów olsztyńska poliklinika. Rzecznik placówki Tomasz Kos w rozmowie z Radiem Olsztyn zaapelował jednak, by pacjenci, którzy mają objawy infekcji, takie jak kaszel czy podwyższona gorączka przekładali wizyty w szpitalu.

00:00 / 00:00

Elbląg

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu po wstrzymaniu odwiedzin na szpitalnych oddziałach wprowadza nowe zasady korzystania z  poradni specjalistycznych.

Zasady są trzy. Pacjenci proszeni są o samodzielne przychodzenie na wizytę, o ile jest to oczywiście możliwe. Osoby towarzyszące nie powinny przebywać w poczekalni z pacjentami. Należy przychodzi punktualnie, a nie przed czasem. Chodzi o to, by nie tworzyć większej kolejki,  nie narażać siebie i innych na możliwość zakażenia.  I na koniec – wszystkie osoby z kaszlem, gorączką, dusznością i  bólami stawów proszone są o zgłoszenie tego faktu telefonicznie przed wizytą w poradni i nieprzychodzenie na wizytę do poradni specjalistycznej. W takim przypadku jest obowiązek  postępowania zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wprowadzone zasady dotyczą wszystkich pacjentów elbląskiego szpitala przy ul. Królewieckiej. Podobne zarządzenie obowiązuje w Szpitalu Miejskim i tamtejszych poradniach.

00:00 / 00:00

Wizyty gości ogranicza także Hospicjum im. Aleksandry Gabrysiak. Dyrekcja placówki apeluje do rodzin swoich podopiecznych o zaniechanie odwiedzin lub wyznaczenie do spotkań jednej osoby dziennie. W oddziale stacjonarnym Hospicjum jest 28 pacjentów, którzy wymagają szczególnej ochrony przed nowym patogenem. Formą opieki domowej objętych jest teraz 117 osób w Elblągu i Pasłęku, w tym 14 dzieci.

Fot. Mira Stankiewicz

W województwie warmińsko-mazurskim szpital w Ostródzie, decyzją wojewody, został przekształcony w zakaźny. Funkcjonuje tam ambulatorium i izba przyjęć, z których korzystają osoby potrzebujące nagłej pomocy medycznej. W Ostródzie są obecnie cztery osoby zarażone koronawirusem: to trzy kobiety i jeden mężczyzna – obywatel Niemiec.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

Autor: A.Skrago/M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, szpital
Czy Elbląg będzie mieć kłopot z ogrzaniem mieszkań? Wiceprezydent twierdzi, że nie. Radny PiS uważa, że jest niewiele czasu na zrealizowanie inwestycji

O proteście tramwajarzy i problemach z dostarczeniem ciepła mieszkańcom Elbląga rozmawiali w Porannych pytaniach wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak i elbląski radny PiS Rafał Traks. - Do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV