Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
IMIENINY: Elżbiety, Marka, Pauli
EUR: 4.2802 CHF: 3.7056
USD: 3.6922 GBP: 4.8998
Logowanie
 

Szymon Drej i Patryk Kozłowski: Grunwald musi żyć cały rok, chcemy zarejestrować hasło „Grunwald stolicą europejskiego rycerstwa”

Pierwszy z lewej: Patryk Kozłowski, drugi z prawej: Szymon Drej. Fot. Ł. Węglewski

O przyszłości Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i sposobach na całoroczne propagowanie marki mówili w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Szymon Drej – dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i Patryk Kozłowski – rycerz i wiceprzewodniczący sejmiku województwa.

Dyrektor muzeum Szymon Drej cieszy się, że po latach markę Grunwald udało się wypełnić treścią. Naszym obowiązkiem jest stworzenie całorocznej oferty muzeum – dodał.

W momencie wydzielenia Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, jako samodzielnej instytucji kultury, w roku 2011, postanowiliśmy, że Grunwald musi żyć cały rok. Przez te lata markę Grunwald, która nie była wypełniona treścią udało nam się tą treścią wypełnić. Opracowaliśmy cykliczny kalendarz imprez. Nasza pierwsza impreza zaczyna się już w lutym. Trzeba pamiętać, że Warmia i Mazury to region, gdzie przyjeżdża się sezonowo (…)

W Porannych Pytaniach Patryk Kozłowski przekonywał, że Muzeum pod Grunwaldem powinno funkcjonować przez cały rok.

Teraz jest to muzeum sezonowe. Rozpoczynamy sezon w kwietniu i kończymy pod koniec września. Jeśli powstanie duże, nowoczesne muzeum turyści będą przyjeżdżać cały rok.

Aby powstało nowoczesne muzeum potrzebne są ponad 22 miliony złotych i decyzja Ministerstwa Kultury. Szymon Drej dodaje, że wstępna decyzja już jest.

Dzięki dobrze przygotowanej aplikacji udało nam się doprowadzić do tego, że muzeum otrzymało pozytywną ocenę formalną. Tę wiadomość otrzymałem kilka dni temu. Wniosek złożyliśmy na początku maja. Teraz czeka nas ocena merytoryczna. Sądzę, że jesteśmy na ostatniej prostej do otrzymania dofinansowania.

Patryk Kozłowski zapewnił, że potrzebne pieniądze już są.

Czekamy na ostatnie decyzje i myślę, że nastąpi to w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. Za 3 miesiące będziemy rozmawiać nie o tym czy muzeum będzie, ale jak będzie wyglądało i kiedy zostanie oddane do użytku.

W Porannych Pytaniach dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej podkreślał, że pracownicy muzeum posiadają potencjał, który w dużej mierze jest niewykorzystany.

W możliwościach rozwoju muzeum doszliśmy do ściany. Jeśli nie otrzymamy nowej infrastruktury (…) to jako muzealnicy i animatorzy kultury nie będziemy w stanie się dalej rozwijać. Nowoczesne muzeum pozwoli nam stuprocentowe wykorzystanie potencjału, który w nas drzemie.

Są plany wybudowania przy muzeum w Grunwaldzie centrum rycerstwa europejskiego – podkreślał w Polskim Radiu Olsztyn Patryk Kozłowski.

W dużej mierze bazujemy na polskich rekonstruktorach. Jeśli będą mieli miejsce, gdzie będą mogli rozwijać tę pasję to będą mogli jeszcze zrobić dużo lepszych inscenizacji.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Grunwald, Drej
Pod Grunwaldem odbyły się uroczystości w 607. rocznicę bitwy. W inscenizacji wzięło udział ponad tysiąc rycerzy

Uroczystości w 607. rocznicę bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim odbyły się na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie. Po Apelu Grunwaldzkim odbyła się inscenizacja historycznego starcia. W...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV