Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tadeusz Nowakowski (1917 – 1996) – w setną rocznicę urodzin

Tadeusz Nowakowski Fot. PAP/Romuald Królak

Tadeusz Nowakowski pseud. Olsztyński urodził się 8 listopada 1917 roku w Olsztynie. Był synem Stanisława, działacza niepodległościowego. Ewa Zdrojkowska w dzisiejszej audycji przybliża twórczość Tadeusza Nowakowskiego.

W 1920 roku, po przegranym plebiscycie, rodzina Nowakowskich przeniosła się z Olsztyna do Bydgoszczy i pozostała tam do wybuchu II wojny światowej. Nowakowski walczył jako ochotnik w kampanii wrześniowej. Razem z 14. Pułkiem Piechoty Ziemi Kujawskiej przeszedł szlak bojowy do oblężonej Warszawy. Uniknął niewoli i zamieszkał w Włocławku, gdzie przebywała jego rodzina. W 1941 roku pod zarzutem przynależności do tajnej organizacji został aresztowany przez gestapo i skazany na karę śmierci, która zamieniono na 30. lat więzienia. Karę odsiadywał między innymi w Zwickau i Eling – Vogeslsang.

Uwolniony wiosną 1945 roku przez aliantów, znalazł się w brytyjskiej strefie okupacyjnej. W 1952 roku został redaktorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Jako pisarz debiutował tomem opowiadań wojennych „Szopa za jaśminami”. Uznanie i sławę przyniosła mu tłumaczona na wiele języków powieść „Obóz Wszystkich Świętych”.

O twórczości literackiej Tadeusza Nowakowskiego i jego pracy w RWE, Ewa Zdrojkowska rozmawiała z uczestnikami konferencji naukowej, która odbyła się 8.11.17 w OBN w Olsztynie

  • dr hab. Violettą Wejs – Milewską (UwB)
  • dr hab. Andrzejem Fabianowskim (UW)
  • dr Tadeuszem Sznajderskim (UG)

Posłuchaj audycji Ewy Zdrojkowskiej

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: E. Zdrojkowska
Redakcja: A.Podbielska

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Senioriada, czyli aktywność na emeryturze

To jak żyjemy dziś w dużej mierze decyduje o tym jak będziemy żyć jutro. A gdy nadejdzie wiek senioralny warto wiedzieć jak go dobrze przeżywać. Alicja...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV