Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tadeusz Płużański: Rotmistrz Pilecki to postać krystaliczna

Tadeusz Płużański, fot. M. Sochacki

Nie ma takiego drugiego bohatera jak rotmistrz Witold Pilecki – powiedział gość Radia Olsztyn, autor książki o rotmistrzu Tadeusz Płużański.

Rotmistrz jako ochotnik dał się wywieźć do niemieckiego obozu śmierci Auschwitz. Tam zorganizował ruch oporu, a następnie uciekł, by przekazać wolnemu światu raport.

Również jako człowiek i obywatel był kryształowy – mówi Tadeusz Płużański. – Po udziale w wojnie polsko-bolszewickiej sprawdził się jako doskonały gospodarz i społecznik.

Dzisiaj, 13 maja obchodzimy 115. rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego.

Z Tadeuszem Płużańskim rozmawia Mirosław Sochacki.

00:00 / 00:00

Witold PILECKI (1901-1948). herbu Leliwa, ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego.

Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

(wiki/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pilecki
Działacze z Olsztynka oddają hołd rotmistrzowi Pileckiemu

Mural z wizerunkiem współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w obozie KL Auschwitz - rotmistrza Witolda Pileckiego - znalazł się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV