Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tarcza antykryzysowa. Jakie wsparcie oferuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

Fot. Łukasz Węglewski

Zwolnienie małych firm ze składek ZUS, świadczenie postojowe czy brak opłaty prolongacyjnej – to tylko niektóre rozwiązania prawne realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

O szczegółach mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS:

00:00 / 00:00

Zwolnienie ze składek będzie obejmować 3 miesiące (marzec, kwiecień, maj), co oznacza, że składki nie będą płacone od kwietnia do czerwca br. Zwolnienie od opłacania składek będzie realizowane w formie ich umorzenia. Ze zwolnienia będą mogli skorzystać ci płatnicy, którzy byli zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych przed 1 lutego 2020 r., w tym ci którzy na dzień 29 lutego br. zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych oraz ci, którzy prowadzą działalność i opłacają składki sami za siebie lub współpracują i przychód z prowadzonej działalności nie przekroczył w lutym 2020 roku 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Firmy będą zwolnione z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz na ubezpieczenia zdrowotne – pod warunkiem, że 31 grudnia 2019 roku nie zalegały z ich opłacaniem.

Świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne i dla samozatrudnionych wynosi 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.

Aby otrzymać wsparcie realizowane przez ZUS w ramach „tarczy antykryzysowej” , trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Są one dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz na stronie www.zus.pl.

 

Autor: A. Socha
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS
Nie zgłosił, że przerwał naukę i bezpodstawnie pobierał rentę

Za wyłudzenie renty odpowie 21-latek z okolic Braniewa. Co miesiąc pobierał świadczenie, nie informując o zmianie swojej sytuacji.  Mężczyzna nie zgłosił Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych faktu przerwania...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV