Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Termy z lekkim zyskiem?

od lewej: poseł Piotr Cieśliński, starosta Jan Harhaj, burmistrz Artur Wajs, fot. A. Socha

Od 800 tys. zł. do 1 miliona będzie kosztować rocznie dogrzanie wody w budowanych w Lidzbarku Warmińskim Termach Warmińskich.

Jednak władze powiatu lidzbarskiego i gminy są przekonane, że do Term nie trzeba będzie dopłacać pomimo tego, że woda z głębi ziemi ma temperaturę 20,7 stopnia.

Na konferencji prasowej starosta lidzbarski Jan Harhaj odpierał zarzuty, że za budzącą kontrowersje inwestycją stoi pochodzący z Lidzbarka marszałek województwa, Jacek Protas. Starosta przypomniał, że to marszałek Andrzej Ryński podpisał,  20 lipca 2006 roku, decyzję zarządu województwa warmińsko-mazurskiego zatwierdzającą projekt Term Warmińskich jako kluczową inwestycję regionu:

00:00 / 00:00

Odnosząc się do artykułu w niemieckim tygodniku „Der Spiegel”, który nazwał inwestycję jednym z największych polskich absurdów za unijne pieniądze, burmistrz Lidzbarka Artur Wajs podał przykład niemieckich term o podobnej temperaturze wody w Turyngii. W ośrodku uzdrowiskowym Bad Lobenstein termy działają od 10 lat. Były dofinansowane przez rząd niemiecki w 1999 roku kwotą 25 mln marek. To nie spotkało się z krytyką Spiegela mimo, że woda jest wydobywana z głębokości 1800 metrów czyli dwa razy głębiej niż u nas:

00:00 / 00:00

Według burmistrza, w Termach Warmińskich pracę znajdzie 100 osób, a dodatkowych 200 będzie pracowało w inwestycjach okołotermalnych. Inwestycja ma przynieść lekki zysk jeśli będzie ją odwiedzać 800 osób dziennie. Koszt inwestycji to prawie 100 mln. zł. – głównie ze środków unijnych.

Otwarcie Term w Lidzbarku Warmińskim planowane jest na sierpień przyszłego roku. (kaszub/as)

TERMY WARMIŃSKIE przy drodze nr 51 w budowie, fot. A. Socha

Przeczytaj poprzedni wpis:
Starosta przejął bibliotekę marszałka

Starostwo powiatowe w Ełku przejęło od urzędu marszałkowskiego Bibliotekę Pedagogiczną. Placówka była filią warmińsko-mazurskiej biblioteki - podobnie jak biblioteki w kilku innych miastach Warmii i Mazur....

Zamknij
RadioOlsztynTV