Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tęsknisz za piękną cerą? Zrezygnuj… z mleka

Fot: www.fotolia.com

Nie od dziś wiadomo, że dieta ma niebagatelny wpływ na naszą cerę. Jednym z produktów, które u wielu osób wywołują skórne dolegliwości jest mleko. Czyżby całkowita z niego rezygnacja była skutecznym orężem w żmudnej walce z trądzikiem?

Trądzik wieku dorosłego to schorzenie, które spędza sen z powiek wielu z nas. Nieestetyczne wypryski usiłujemy wówczas zwalczać za pomocą skomplikowanych zabiegów kosmetycznych i całej gamy specjalistycznych produktów do pielęgnacji. Gdy każda z dostępnych metod zawodzi, pora nieco uważniej przyjrzeć się swojej diecie. To w niej może być ukryta odpowiedź na pytanie, dlaczego mimo tak wielu starań kondycja naszej cery wciąż nie ulega poprawie.

Oprócz czekolady i ostrych przypraw, najczęściej wymienianym produktem wśród kulinarnych sprawców trądziku jest mleko. Niestety obecnie wciąż niewiele jest badań, które jednoznacznie łączyłyby produkty mleczne z trądzikiem, a zaledwie nieliczne z nich odnoszą się do trądziku wieku dorosłego.

Według badań przeprowadzonych w 2015 roku, których wyniki opublikowano w „Journal of American Academy of Dermatology”, spożycie niskotłuszczowego i odtłuszczonego mleka może prowadzić do pojawienia się trądziku w dorosłym życiu. Z kolei w artykule opublikowanym w tym samym czasopiśmie w 2013 roku stwierdzono, że choć produkty mleczne wykazują związek ze skórnymi dolegliwościami, rezygnacja z nich nie powinna być stosowana jako jedyna forma terapii, ale raczej jako uzupełnienie sprawdzonych metod leczenia trądziku.

Dennis Gross, znany dermatolog gwiazd, współpracujący m.in. z Rosie Huntington-Whiteley i Zoe Kravitz, wyznaje, że choć dostępne badania nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy faktycznie istnieje związek między chorobami skórnymi a spożywaniem produktów na bazie krowiego mleka, miał w przeszłości pacjentów, których cera wyraźnie poprawiła się po wyeliminowaniu lub choćby zredukowaniu ilości wypijanego na co dzień mleka.

Na ten moment brakuje danych klinicznych pokazujących, że spożywanie produktów mlecznych ma w istocie negatywny wpływ na skórę. Zdarzało mi się jednak w ciągu mojej kariery, że pacjenci odzyskiwali zdrową i promienną cerę po ograniczeniu nabiału

– stwierdza Gross.

Reakcje skórne po spożyciu mleka zależą nie tylko od indywidualnych predyspozycji, ale także od ilości i rodzaju konsumowanych przez nas produktów mlecznych.

Myślę, że jakość odgrywa tu ogromną rolę. Organiczne mleko z pewnością wywoła inną reakcję niż mleko od krów, które są karmione hormonami. Możliwe, że te dodane składniki po dostaniu się do krwi wywołują trądzik

– zauważa Gross.

Pacjenci dermatolog Ellen Marmur z Nowego Jorku również dostrzegają korzyści z wyeliminowania mleka z codziennej diety.

Związek między funkcjonowaniem narządów wewnętrznych i kondycją skóry został ujęty nawet w tradycyjnej medycynie chińskiej. Technika zwana mapą twarzy sugeruje, który nasz narząd choruje w oparciu o miejsca na twarzy, gdzie znajdują się wypryski. Dla przykładu czoło i podbródek są powiązane z niewłaściwym trawieniem i problemami z żołądkiem.

 

Autor: PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mleko, nabiał, cera
Zmieniamy nawyki żywieniowe dzieci”. Dzięki unijnemu „Programowi dla szkół” coraz więcej uczniów je owoce, warzywa i nabiał

Prawie 70 tysięcy dzieci z Warmii i Mazur codziennie jadło w szkołach owoce, warzywa oraz produkty mleczne. Było to możliwe dzięki unijnemu "Programowi dla szkół". W...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV