Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowatorska operacja pacjentki chorej na nowotwór zakończyła się sukcesem

Fot. fotolia

Sukcesem zakończyła się pierwsza w Olsztynie nowatorska operacja usunięcia węzłów chłonnych u 46-letniej pacjentki chorej na nowotwór macicy.

Operacja, która trwała pięć godzin, została przeprowadzona metodą laparoskopową, przy użyciu najnowocześniejszego na świecie sprzętu. Urządzenie zostało sprowadzone na próbę do olsztyńskiego Szpitala Miejskiego. Podczas operacji lekarze zastosowali też metodę zabarwiania węzłów chłonnych zielonym barwnikiem – wyjaśnia profesor Marcin Jóźwik, Koordynator Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Dzięki zastosowaniu laparoskopii nie ma konieczności rozcinania brzucha. To zaoszczędzi pacjentce bólu po operacji i pozwoli na szybszą rekonwalescencję. Kolejna taka operacja w Klinice Ginekologii Miejskiego Szpitala w Olsztynie planowana jest za tydzień. To jeden z pierwszych ośrodków w Polsce, w którym wykonuje się taką operację u kobiet chorych na nowotwory narządu rodnego.

 

Autor: A.Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, Olsztyn, operacja, nowotwór, szpital miejski, laparoskopia, zabieg
Lekarz z Elbląga jako pierwszy w Europie przeprowadził nowatorską operację nadgarstka

W Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu od 2008 roku działa „pododdział chirurgii ręki”. Jak podkreśla dyrektor Szpitala Mirosław Gorbaczewski, to absolutna polska pierwsza...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV