Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Testy w Olsztynie i Ełku pokazały, że wszystko działa bez zarzutu. Od marca można się starać o wydanie e-dowodu

E-dowód. Fot. www.gov.pl

W pierwszej turze działanie e-dowodu było testowane w Urzędzie Miasta Ełku. Urzędnicy sprawdzali procedury związane z nowym dowodem.

Testowano nie tylko samo działanie e-dowodu, ale też przyjmowanie wniosku o jego wydanie, nadawanie kodu PIN dla dokumentu, jego zawieszanie, a także inne procesy związane z użyciem dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. E-dowód przeszedł pomyślne testy także w Olsztynie.

Kolejne testy pokazują, że wszystko działa tak jak powinno, a urzędnicy nie mają problemu w nowymi dokumentami

– podsumowuje minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody, w miarę ich naturalnego procesu wymiany.

Nowy dowód jest lepiej zabezpieczony, a warstwa elektroniczna pozwoli na korzystanie z usług elektronicznych. Samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak dokument bez warstwy.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dokument, dowód osobisty
Na Warmii i Mazurach pierwsze osoby odebrały okolicznościowe paszporty z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Paszporty wykonano według nowego wzoru. Są lepiej zabezpieczone, mają nowego typu stronę personalizacyjną i szatę graficzną, która została specjalnie wybrana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV