Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tłumy na studenckim spektaklu ,,Konfederaci Barscy”

Spektakl „Konfederaci Barscy” został wystawiony w Urzędzie Wojewódzkim. Fot. Dorota Grzymska

„Konfederaci Barscy” studencki spektakl w reżyserii ojca Dariusza Drążka zawitał do Olsztyna. Cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że  część widzów stała na schodach.

Dramat w dwóch aktach, autorstwa Adama Mickiewicza, wystawili studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

00:00 / 00:00

Spektakl wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Konfederacja barska uważana przez niektórych historyków za pierwsze polskie powstanie narodowe została zawiązana w 1768 roku w Barze. Skierowana była przeciwko królowi Polski Stanisławowi Augustowi poniatowskiemu i popierającej go Rosji. Za czołowych bohaterów konfederacji uchodzą Kazimierz Pułaski (obrońca Jasnej Góry), Kozak Józef Sawa-Caliński (na Mazowszu) oraz Józef Zaremba (w Wielkopolsce), a także uważany za proroka, charyzmatyczny kapłan, karmelita Marek Jandołowicz.

Fot. Dorota Grzymska

Fot. Dorota Grzymska

Fot. Dorota Grzymska

Autor: D.Grzymska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w spektakl
Trwają ostatnie próby do spektaklu dyplomowego w Studium Aktorskim w Olsztynie

"Bajki dla niegrzecznych dzieci" - to przedstawienie muzyczne pełne czarnego humoru i elementów groteski. Spektakl oparty jest o teksty niemieckiego psychiatry dziecięcego Heinricha Hoffmanna. Reżyserem sztuki...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV