Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„To będzie nowa era dla Barczewa”. Czy na pewno? Posłuchaj audycji Śliska sprawa

Fot. K. Grabowska

„To będzie nowa era dla Barczewa” – usłyszeli przed ostatnimi wyborami samorządowymi mieszkańcy gminy, teraz przecierają oczy.

W pobliżu Wójtowa przy krajowej 16 prywatny inwestor chce postawić potężne centrum logistyczne. Zaniepokojeni ludzie mówią, że nie chodzi tylko o ciszę, przyrodę i ich bezpieczeństwo, ale także wyjątkową, ich zdaniem, przychylność gminy dla planowanej inwestycji. Twierdzą, że ich głos jest pomijany, a inwestycja ma też swoich zwolenników.

Posłuchaj audycji Kingi Grabowskiej i Wojciecha Chromego

00:00 / 00:00

Przedstawiamy także odpowiedź inwestora, Karola Achimowicza – Land Acquisition, Industrial Agency, JLL.

Proszę Państwa, wszelkie informacje o inwestycji przekazaliśmy bezpośrednio Gminie, Radzie Miasta oraz mieszkańcom Wójtowa na spotkaniach oraz na piśmie, aby nie pozostawiać żadnych wątpliwości czy niedomówień. Jeśli będą kolejne pytania czy wątpliwości chętnie spotkamy się z zainteresowanymi. Projekt jest na bardzo wczesnym etapie, więc trudno jest mówić o konkretach, ostatecznym kształcie inwestycji, ponieważ zależy to nie tylko od inwestora, ale od uwarunkowań terenu i wielu instytucji. Aczkolwiek lokalizacja jest bardzo interesująca pod kątem inwestycji.

Planowana inwestycja to nowoczesny magazyn wraz z infrastrukturą towarzyszącą, tuż przy istniejącej drodze krajowej, planowanej S16. Ze względu na bliskość trasy S16 oraz Olsztyna przedmiotowy teren posiada duży potencjał pod kątem usług logistycznych.

Warto zaznaczyć, iż przedmiotowe tereny w obowiązujących dokumentach planistycznych zostały już w poprzednich latach przeznaczone pod funkcje przemysłowe, magazynowe i usługowe, a inwestor wnioskuje o poszerzenie wyznaczonych w kierunkach zagospodarowania przestrzennego gminy terenów. Wydaje się być to naturalny kierunek, biorąc pod uwagę, iż jest to niezagospodarowany pas terenu wzdłuż drogi ekspresowej w bliskiej odległości od Olsztyna.

Rozumiemy, że mieszkańcy osiedla Leśnego mogą protestować, mając wątpliwości jaka działalność powstanie w sąsiedztwie ich domów (nazywając 1,5 km odległości sąsiedztwem) i obawiają się, że pomimo informacji przekazanych od inwestora o planowanym przedsięwzięciu, na terenie Wójtowa może powstać np. spalarnia odpadów czy uciążliwa produkcja, dlatego protestują na wszelki wypadek. Natomiast to gmina ma wpływ na przeznaczenie terenu w planie miejscowym i może ustalić w planie takie zapisy, które skutecznie uniemożliwią realizację uciążliwych inwestycji, a więc zabezpieczą mieszkańców i środowisko.

Wybierając lokalizację inwestycji magazynowych zawsze bierzemy pod uwagę sąsiedztwo, jest to jeden z ważniejszych kryteriów, dlatego też lokalizacja ta została wytypowana pod nowoczesny magazyn do obsługi Olsztyna. Chcielibyśmy zaznaczyć, iż biorąc pod uwagę nasze doświadczenie przy realizacji podobnych obiektów, obawy mieszkańców dotyczące wpływu nowoczesnego obiektu magazynowego na osiedle Leśne nie są uzasadnione. Jeśli chodzi o najbliższe sąsiedztwo, to plan miejscowy i decyzja środowiskowa mogą ustalić konieczność lokalizacji zieleni urządzonej wzdłuż granic nieruchomości. Proszę zwrócić uwagę, iż biorąc pod uwagę odległość 1,5 km od osiedla oraz pagórkowate ukształtowanie terenu, magazyn będzie niewidoczny z osiedla Leśnego. Ruch samochodów ciężarowych będzie odbywał się drogą serwisową w kierunku węzła w Olsztynie, a więc nie będzie w żaden sposób oddziaływał na przedmiotowe osiedle. Osiedle Leśne jest za to narażone na obecne uciążliwości w związku z ruchem na drodze krajowej, a w przyszłości drodze ekspresowej. Czymże jest ruch samochodów w związku   z obsługą magazynu wobec ruchu na drodze ekspresowej?

Inwestor jest zainteresowany inwestycją w gminie Barczewo, właściciele nieruchomości posiadając prawo własności mają prawo wnioskować o uchwalenie planu miejscowego, który zwiększy wartość ich nieruchomości oraz umożliwi ich sprzedaż, Olsztyn potrzebuje terenów pod magazyny do obsługi miasta, Wójtowo położone jest przy trasie drogi ekspresowej, gmina może zakazać w planie inwestycji uciążliwych oraz czerpać korzyści zarówno gospodarcze jak i społeczne z powstania w gminie nowoczesnej inwestycji.

Biorąc pod uwagę niepokoje społeczne, chęć gminy do rozwoju oraz chęć inwestora do realizacji magazynu w gminie Barczewo, jako idealnej lokalizacji do obsługi miasta Olsztyn, jesteśmy gotowi do rozmów i szukania kompromisu.

Planowana inwestycja będzie bardzo korzystna dla gminy pod kątem gospodarczym, ze względu na przychody z podatków, stworzenie nowych miejsc pracy oraz generowania kolejnych potencjalnych inwestycji w sektorze usług.

————————————

W audycji Śliska sprawa wyemitowanej w Radiu Olsztyn 08.11.2019 r. omyłkowo przedstawiliśmy Piotra Wywrockiego jako radnego Gminy Barczewo, a radnym nie jest. Przepraszamy.

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Barczewo, mieszkańcy, Wójtowo
Poznaliśmy wyniki Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego. Które projekty wybrali mieszkańcy?

Bezpłatna nauka gry w tenisa i krokusy na nabrzeżu Jeziora Niegocin – to dwa spośród dziewięciu pomysłów mieszańców Giżycka, które będą realizowane z Budżetu Obywatelskiego. Na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV