DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro

„To był niezwykły dzień”. Mija 60 lat od zdobycia przez Helenę Pilejczyk brązowego medalu Igrzysk Olimpijskich w Squaw Valley

Helena Pilejczyk na Igrzyskach Olimpijskich w Squaw Volley

Elbląska łyżwiarka Helena Pilejczyk zajęła trzecie miejsce w biegu rozgrywanym na 1500 metrów.

Na stopniu wyżej stanęła jej klubowa koleżanka Elwira Seroczyńska, a wyścig wygrała multimedalistka ze Związku Radzieckiego Lidia Skoblikowa.

To był niezwykły dzień. Dwie polskie flagi podczas ceremonii (…) amerykańska Polonia. która przerwała kordon, by nas uścisnąć, coś niesamowitego!

– wspomina Helena Pilejczyk.

Z podobną euforią polskie medalistki spotkały się po powrocie do kraju. Na dworcu czekały na nie tłumy kibiców i mnóstwo kwiatów. Przez to zamieszanie pociągi miały kilkanaście minut opóźnienia.

Helena Pilejczyk była bliska zdobycia medali jeszcze na dwóch dystansach. Przez ponad 20 lat kariery sportowej wywalczyła m.in. wicemistrzostwo świata oraz wiele medali mistrzostw Polski. Była wielokrotną rekordzistką kraju. Reprezentowała elbląskie kluby: Start, Turbinę i Olimpię. W uznaniu jej sukcesów hala sztucznego lodowiska w Elblągu nosi imię Helena.

Helena Pilejczyk w chwilę po odsłonięciu repliki swego medalu olimpijskiego w Dziwnowie. Fot. arch. prywatne

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w Elbląg, Pilejczyk, Helena Pilejczyk, olimpiada, łyżwiarka
Nadal bez przełomu w Tramwajach Elbląskich. W spór włączyła się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego

Tydzień temu rozpoczął się strajk elbląskich tramwajarzy. Przez ten czas nie doszło porozumienia z pracodawcą ani władzami miasta. Protestuje 60 osób, niespełna połowa załogi. Decyzja o...