Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

To koniec wysokich rachunków za korzystanie z telefonu za granicą. Unijne przepisy znoszą opłaty roamingowe na terenie całej wspólnoty

Od 15 czerwca unijne przepisy znoszą opłaty roamingowe na terenie całej wspólnoty. Fot. pixabay

Bartosz Zadura z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce powiedział, że bezpłatny roaming włączy się automatycznie po przekroczeniu granicy.

Jak dodał urzędnik Komisji Europejskiej, firma telekomunikacyjna powinna przysłać specjalnego SMS-a z informacją o opłatach. Bartosz Zadura radzi jednak sprawdzać rachunek i kontrolować, czy operator wywiązuje się z obowiązku bezpłatnego roamingu. Wyjaśnia też, gdzie kierować skargi na tych operatorów, którzy nie dostosują swojej oferty do nowych przepisów. Pierwszym krokiem powinno być zwrócenie się do firmy telekomunikacyjnej i sprawdzenie czy nie doszło do pomyłki. Bartosz Zadura przypomina, że za egzekwowanie unijnych przepisów w Polsce odpowiada Urząd Komunikacji Elektronicznej i to do niego trzeba zgłaszać przypadki ewentualnych nadużyć.

Trzech z czterech największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce zapowiedziało dostosowanie stawek do nowego prawa. W przypadku naruszenia przez operatorów telekomunikacyjnych unijnych przepisów prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie wyklucza nałożenia na nich kar finansowych. Firmy telekomunikacyjne mają też obowiązek poinformowania swoich abonentów o nowych zasadach oraz cennikach usług, jakie będą obowiązywały po 15 czerwca.

(IAR/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w telefon, komórka
Ruszyła ogólnopolska kampania pod hasłem „Łapki na kierownicę”

Policyjna ogólnopolska kampania pod hasłem "Łapki na kierownicę", ma uświadomić kierowcom, jak niebezpieczne jest korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. Podkomisarz Maciej Cholajda przyznaje, że problem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV