Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
IMIENINY: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
EUR: 4.3275 CHF: 3.7199
USD: 3.717 GBP: 4.8376
Logowanie
 

To nie są zwykłe lody. To już sztuka na patyku …

fot. Ewa Plank/PAP Life

Podczas upałów chętnie sięgamy po lody. Chłodzą, gaszą pragnienie, są dostępne w różnych wersjach – gałkowe, naturalne, w gofrach i w wafelkach. Te tradycyjne, na patyku, ostatnio stały się prawdziwymi dziełami sztuki.

Do lodów świetnie pasuje cytat z piosenki Krystyny Prońko. Można śmiało o nich powiedzieć, że są lekiem na całe zło, szczególnie podczas gorących dni. I jest w tym dużo prawdy. Nie tylko dobrze wpływają na nasze samopoczucie, ale okazuje się, że również na zdrowie. Przynoszą ulgę osobom cierpiącym na bezsenność, gdyż wydzielają melatoninę odpowiedzialną za dobry sen. Pomagają też w leczeniu osteoporozy czy bolących migdałków.

W ostatnim czasie lody zyskały także wymiar artystyczny. Wszystko za sprawą Juliana Kulczyńskiego, który specjalizuje się w produkcji lodów na patykach ze świeżymi, jadalnymi kwiatami. „Kuchnię, w której pracujemy, traktujemy jak pracownię artystyczną. Każdej kompozycji poświęcamy jakiś skrawek czasu. Żadna z nich nie jest przypadkowa” – mówił Kulczyński.

Przygotowanie lodów w takiej postaci, przykuwającej uwagę klientów, wymaga czasu i precyzji. „Dużo ludzi jest zaskoczonych, robią zdjęcia, podziwiają. Zastanawiają się czy zamrożone w lodach kwiaty można zjeść” – opowiada Kulczyński.

Jak tłumaczy, wykorzystywane kwiaty posiadają atesty, są hodowane w odpowiedni sposób, aby nadawały się do spożycia. Są to m.in. bratki, lawenda, nagietki, lwie paszcze, ogóreczniki, szałwia. Te nowości to dopiero początek rewolucji lodowej na rynku. Kulczyński przyznaje, że w przyszłości planuje jeszcze nie raz zaskoczyć klientów.

 

Źródło: PAP Life
Redakcja: Ł.Sadlak

 

fot. Ewa Plank/PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sztuka, lody
Polacy chętniej zaczęli kupować dzieła sztuki. Obraz Matejki „poszedł” za 3,6 mln zł

  Miniony rok był rekordowy, jeśli chodzi o sprzedaż dzieł sztuki, wskazuje opublikowany właśnie raport, oceniający rynek sztuki w Polsce. Łączny obrót czterech największych domów aukcyjnych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV