Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Polsce zakończyły się ŚDM, kolejne odbędą się w Panamie

Papież Franciszek

Kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie – ogłosił papież Franciszek. Spotkanie odbędzie się w 2019 roku.

Papież oficjalnie podał tę informację podczas zakończenia tegorocznego spotkania z młodymi z całego świata w Brzegach koło Krakowa. Wiadomość wywołała euforię w grupie około 30 pielgrzymów z z tego kraju, uczestniczących w tegorocznych ŚDM w Krakowie. Panamska młodzież odebrała od papieża znaki Światowych Dni Młodzieży: Krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani.

Jesa Gonzales sekretarz Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Panamie:

Bardzo się cieszymy. To wspaniała wiadomość. Zostaliśmy wybrani i teraz musimy otworzyć nasze drzwi przed tą rzeszą młodych ludzi, którzy do nas przyjadą. Na pewno musimy wprowadzić jakieś zmiany w naszym mieście, ale prezydent już obiecał nam pomoc.

Franciszek zachęcał młodych, by nie dali sobie znieczulić duszy, ale dążyli do pięknej miłości. W homilii podczas Mszy Posłania w Brzegach papież podkreślił, że ta piękna miłość wymaga również „wyrzeczenia i mocnego „nie” dopingowi sukcesu za wszelką cenę i narkotykowi myślenia tylko o sobie i swojej wygodzie”.

W liturgii, wieńczącej Światowe Dni Młodzieży uczestniczyły ponad dwa miliony wiernych. Ojciec Święty mówił do nich, by patrzyli na drugiego człowieka oczami Chrystusa, który „wykracza poza wady i widzi osobę; nie zatrzymuje się na złu z przeszłości, ale przewiduje dobro w przyszłości; nie godzi się na zamknięcia, ale poszukuje drogi jedności i komunii; nie zatrzymuje się na pozorach, ale patrzy na serce”.  Franciszek zachęcał też do podejmowania ryzyka i postawy zaangażowania, „aby życie nie było zamknięte w szufladzie”. 

Późnym popołudniem zakończyły się 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Z powodu ulewnego deszczu zrezygnowano z ceremonii pożegnania papieża na lotnisku Balice. Została ona przeniesiona do budynku lotniska. Papież Franciszek odleciał do Rzymu specjalnym Dreamlinerem LOT-u. Samolot przyozdobiony był herbem Watykanu.

Światowe Dni Młodzieży. Fot. kraków2016.com

Światowe Dni Młodzieży. Fot. kraków2016.com

Papież Franciszek ma Światowych Dniach Młodzieży. Fot. kraków2016.com

Światowe Dni Młodzieży. Fot. kraków2016.com

Światowe Dni Młodzieży. Fot. kraków2016.com

Światowe Dni Młodzieży 2016. Fot. nadesłane

Fot. Agnieszka Podbielska

Światowe Dni Młodzieży. Fot. Agnieszka Podbielska (selfie)

Światowe Dni Młodzieży 2016

 

(bsc/iar)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w papież, Franciszek, SDM
Lubawiacy papieżowi

Mieszkańcy ziemi lubawskiej chcą podziękować Stolicy Apostolskiej za 800 lat opieki nad ziemią lubawską i łążyńską. W jaki sposób? Przygotowują album z rycinami artysty architekta Józefa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV