Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

To pierwsza niedziela wolna od handlu. W większości sklepów zakupów nie zrobimy

Otwarte mogą być między innymi piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie, stacje paliw i małe rodzinne sklepiki, w których za ladą stoją sami właściciele.

Ustawa określająca niedziele wolne od handlu weszła w życie 1 marca.

Dla pracowników handlu to ważne, że będą mogli spędzić czas rodziną, zwłaszcza, że w handlu większość zatrudnionych to kobiety

– podkreśla szef handlowej Solidarności Alfred Bujara.

To, jak przestrzegane są nowe przepisy, sprawdzą inspektorzy pracy. Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek zapowiedział, że kontrole przeprowadzi dziś około 500 inspektorów. O łamaniu zakazu można informować telefonicznie. Na Warmii i Mazurach w dni objęte zakazem czynny jest specjalny numer telefony (89) 524 13 28. Za złamanie zakazu handlu można zostać ukaranym finansowo w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych.

Ustawa wywołuje wiele pytań i wątpliwości, zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Według dyrektora Polskiej Izby Handlu Macieja Ptaszyńskiego, przedsiębiorcy nie do końca wiedzą, jak stosować nowe przepisy. Główny Inspektor Pracy uspokaja, że w przypadkach nieoczywistych dla handlowców, inspektorzy pracy będą udzielali instrukcji i będzie to potraktowane jako kontrola prewencyjna, bez kar.

Dzisiejsza niedziela jest pierwszą wolną od handlu. Zgodnie z ustawą, w tym roku handlowe będą po dwie niedziele w miesiącu, w 2019 – po jednej na miesiąc, a od 2020 roku handlować będzie można siedem niedziel w roku. Te siedem wyjątków obejmie:
dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia, jedną przed Wielkanocą, oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Redakcja; BSChromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w handel, sklep
Zatrzymano sprawcę napadu na ekspedientkę w Pasłęku

Mężczyzna podejrzany o napad na ekspedientkę jednego ze sklepów w Pasłęku jest w rękach policji. To 36-letni mieszkaniec tego miasta. Bandyta zaatakował wczoraj wieczorem. Wszedł do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV