Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„To pierwszy taki przypadek od bardzo wielu lat”. Dziewczynka, która zmarła z powodu powikłań po ospie nie była zaszczepiona

6-latka zmarła w olsztyńskim szpitalu dziecięcym – poinformowała powiatowa inspektor sanitarny w Szczytnie Grażyna Sosnowska.

Dziecko zmarło 28 lutego, ale ani szpital, ani służby sanitarne nie upubliczniły tej  wiadomości. Wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko wyjaśnił, że w sprawie przeprowadzone będzie postępowanie.

To rutynowe działanie w przypadku, gdy następuje zgon z powodu choroby zakaźnej. Czekamy na dokumentację w tej sprawie. To pierwszy taki przypadek od bardzo, bardzo wielu lat.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczytnie Grażyna Sosnowska ujawniła, że dziewczyna miała 6 lat i pochodziła z Wielbarka. Dziecko chodziło do przedszkola i nie było obciążone zdrowotnie innymi chorobami.

Dziewczynka nie była zaszczepiona przeciwko ospie wietrznej

– dodała Sosnowska podkreślając, że w przypadku zmarłego dziecka szczepienie od ospy nie było obowiązkowe, a jedynie zalecane. Szczepienia od ospy są obowiązkowe m.in. dla dzieci leczonych onkologicznie, czy z upośledzoną odpornością.

Z informacji, które posiada szczycieński sanepid wynika, że dziewczynka zachorowała około 20 lutego i rodzice zgłosili się z nią do lekarza rodzinnego. Kilka dni później dziecko trafiło do szpitala w Szczytnie i jeszcze tego samego dnia zostało przewiezione do szpitala dziecięcego w Olsztynie. Tam po 4 dniach dziewczynka zmarła.

Z naszych informacji wynika, że powodem zgonu dziewczynki było zapalenie móżdżku, czyli powikłanie po ospie wietrznej. To bardzo poważne powikłanie, a jednocześnie stosunkowo rzadkie. Niestety, w tym przypadku nastąpiło. To jest tragiczne

– powiedziała Grażyna Sosnowska.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczytnie nie pamięta podobnego przypadku zgonu z powodu powikłań po ospie wietrznej. Grażyna Sosnowska dodała, że w gminie Wielbark, w ostatnich tygodniach, notowany jest wzrost zachorowań na ospę wietrzną w stosunku do poprzednich lat.
Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, szpital, szczytno, Wielbark
To będzie sztandarowa inwestycja Szczytna. Ponad 14 milionów złotych pochłonie rewitalizacja ruin zamku Juranda ze Spychowa

Tylko jedną ofertę złożono w przetargu na rewitalizację ruin krzyżackiego zamku w Szczytnie. Kwota jest wyższa niż przewidywało miasto, ale umowa z wykonawcą zostanie podpisana. Był...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV