Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

To są okna do pewnych przestrzeni – Izrael okiem Pawła Figurskiego, fotografa i reżysera

Zdjęcie Pawła Figurskiego. Fot. BWA

Odkrywając Izrael, chodziłem wypełniony etykietami, które przywiozłem ze sobą ze swojego świata znaczeń i skojarzeń – napisał Paweł Figurski w zaproszeniu na wystawę „Izrael#tags”, którą  można oglądać w olsztyńskim Biurze Wystaw Artystycznych.

Fotograf dodaje – przygotowując tę wystawę, kiedy wybierałem zdjęcia z moich czterech podróży po Izraelu, zastanawiałem się, czy jest jakieś jedno wspólne „słowo kluczowe”, jakim można by oznaczyć moje wszystkie zdjęcia. Warto tego słowa poszukać patrząc na czarno-białe zdjęcia ukazujące trudną codzienność tego państwa. A każde z nich jest już osobnym reportażem.

Paweł Figurski pochodzi z Olsztyna, jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego i Wydziału Operatorskiego łódzkiej Filmówki. Jest autorem zdjęć i reżyser teledysków (nagrody Yach Film za zdjęcia 1999 i 2000), reklam, filmów dokumentalnych i telewizyjnych seriali fabularnych. Filmowy dokument z jego zdjęciami „Das drama von Dresden”  został nagrodzony prestiżową nagrodą Emmy Award. W styczniu 2016 swój dokumentalny projekt fotograficzny poświęcony religijności Europy Środkowej prezentował na Uniwersytecie Michigan w USA.

Zdjęcia Pawła Figurskiego z Izraela można w BWA oglądać do 14 maja.

Posłuchaj rozmowy z Pawłem Figurskim

00:00 / 00:00

 

(R.Lesiński/A.Podbielska)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa, Izrael, fotogradia
Na Wielkanoc do Izraela

"Opowieść o miłości i mroku" w reżyserii Natalie Portman, zdjęciami Sławomira Idziaka, to przeniesiona na ekran autobiograficzna powieść Amosa Oza, jednego z najważniejszych, współczesnych pisarzy, rodem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV