Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

To szansa, by Warmię i Mazury zobaczyło kilkadziesiąt milionów kibiców na całym świecie. 49 załóg wystartuje w Mikołajkach w 74. Rajdzie Polski

W Warszawie odbyła się konferencja na temat 74. Rajdu Polski. Fot. A. Piedziewicz

74. Rajd Polski jest jedną z eliminacji rajdowych mistrzostw świata. Polski Związek Motorowy podał właśnie najnowsze informacje na temat tej imprezy.

W Mikołajkach brakuje już miejsc noclegowych na przełom czerwca i lipca. – Jest ciężko coś znaleźć. Praktycznie wszystko jest zarezerwowane – informuje burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski.

Internetowa sprzedaż biletów na rajd trwa od marca. – Widać większe zainteresowanie kibiców zagranicznych w porównaniu z ubiegłym rokiem, zwłaszcza kibiców ze Skandynawii czy Estonii – mówi Andrzej Król z firmy zajmującej się obsługą kibiców.

– W ubiegłym roku na Mazury przyjechało około 100 tysięcy fanów sportów motorowych. Jeszcze więcej zobaczyło region w telewizyjnych relacjach – podkreśla prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski.

Z danych, które otrzymaliśmy, wynika że wszystkie 13 eliminacji rajdowych mistrzostw świata obejrzało ponad 700 milionów ludzi. Rajd Polski – ponad 50 milionów ludzi na całym świecie, to było 17 godzin transmisji.

W tym roku jest trochę zmian w rajdzie. Pojawią się 2 nowe odcinki specjalne, zrezygnowano natomiast z dwóch innych, które były w większej odległości od Mikołajek. – Zależało nam na tym, żeby w środku każdego dnia kierowcy zjechali do serwisu w Mikołajkach, żeby mogli ich codziennie w środku dnia zobaczyć kibice, którzy będą mieszkać w tym mieście – wyjaśnia dyrektor rajdu Jarosław Noworól.

Duża zmiana także w samochodach, które pojawią się na Mazurach. – To samochody, który w Polsce jeszcze nigdy nie widzieliśmy, całkowicie nowe konstrukcje klasy WRC. W tym roku zmieniły się przepisy, te auta mają moc większą o 80, a nawet o 100 koni – mówi rzecznik rajdu Andrzej Borowczyk.

Większa moc, a więc i większe prędkości. – Przecież i tak Rajd Polski zawsze był szybki. Myślę, że te nowe auta wyznaczą nowe standardy prędkości na rajdzie – zauważa pilot Maciej Szczepaniak.

W tym roku do rajdu zgłosiło się nieco mniej załóg – dokładnie 49. – To mniej, niż w latach ubiegłych, gdy zgłaszało się po ponad 70 załóg. Ale te, które się zgłosiły, to załogi na najwyższym światowym poziomie – informuje Jarosław Noworól.

17 załóg zgłosiło się w najbardziej prestiżowej kategorii WRC. Wśród kierowców takie sławy, jak m.in. Sebastien Ogier, Thierry Neuville, Ott Tanak, czy Mads Oestberg. Rajd potrwa od 29 czerwca do 2 lipca.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

(APiedziewicz/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rajd Polski
Dlaczego Staniszewski już nie pojedzie w Rajdzie Polski?

Zbigniew Staniszewski z pilotem Sebastianem Rozwadowskim w fordzie fiesta R5 bez problemu wygrali 36 Rajd Podlaski. Olsztyński duet wygrał wszystkie OS-y, wyprzedzając drugą załogą o 1...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV