Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„To wydarzenie ma nas łączyć, a nie dzielić”. Naukowcy rozmawiali o 500. rocznicy hołdu pruskiego

Fragment obrazu Jana Matejki „Hołd pruski”

Za pięć lat będziemy obchodzić 500-lecie hołdu pruskiego. Przypomnijmy, że w 1525 roku po zawarciu traktatu między królem Zygmuntem I Starym a Albrechtem Hohenzollernem, Prusy Zakonne zostały przekształcone, jako lenno Polski w Księstwo Pruskie.

Naukowcy w Domu Polskim w Olsztynie rozmawiali jak przygotować się do tego wydarzenia. – To bardzo ważna rocznica – przekonuje wyjaśnia prof. Stanisław Achremczyk, prezes Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego, które zorganizowało spotkanie.

Profesor Achremczyk dodał, że „stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości obchodziliśmy bardzo hucznie. Chcemy dobrze przygotować się do kolejnej ważnej rocznicy”.

Dodajmy, że wydarzenia związane z hołdem pruskim zlikwidowały państwo krzyżackie, czyniąc jego spadkobiercę, świeckie państwo pruskie, krajem zależnym od Polski.

 

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Stanisław Achremczyk, Hołd pruski
„Miłujmy czynem i prawdą”. Premiera filmu o arcybiskupie Edmundzie Piszczu

„Miłujmy czynem i prawdą. 90 lat życia i działalności arcybiskupa warmińskiego Edmunda Piszcza" - to 45 minutowy dokument, który zaprezentowano w Muzeum Warmii i Mazur w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV