Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tomasz Trzciński: Problem światowego głodu jest największą katastrofą humanitarną w dziejach ludzkości

W audycji spotkanie z  Tomaszem Trzcińskim, autorem książki „Zapomniany świat. Klęska głodu w świecie konsumpcjonizmu”.

Problem światowego głodu jest największą katastrofą humanitarną w dziejach ludzkości. W audycji zadajemy pytania: czy jesteśmy skazani na bezradność ? Czy możemy coś zrobić ?

W niektórych rejonach Afryki, Ameryki Południowej i Azji z głodu cierpi prawie 800 mln ludzi. Są to najczęściej dzieci i kobiety. Chroniczne niedożywienie powoduje często występowanie bardzo groźnych chorób, w wyniku radykalnego zmniejszenia fizycznej odporności ludzi. Wiele krajów Globalnego Południa znajduje się na skraju katastrofy humanitarnej, niektóre z nich tej katastrofy doświadczają.

Tomasz Trzciński jest z wykształcenia psychologiem. Zajmuje się przede wszystkim edukacją na temat problemu głodu w krajach Trzeciego Świata. Pisze artykuły na temat głodu na świecie, które są wezwaniem do niesienia pomocy ofiarom głodu.

Problem głodu prawie zupełnie nie istnieje w debacie medialnej. Koszt wyprowadzenia Globalnego Południa ze strefy nędzy nie jest duży. To zaledwie 5% rocznego budżetu zbrojeniowego świata ponoszony przez około 20 lat. Ale współczesny zachodni świat tego nie robi… Dlaczego? Ponieważ to się nie opłaca… Istnienie tak ogromnych dysproporcji ekonomicznych jest dla wielkiego biznesu okazją do zarabiania dużych pieniędzy.

Tomasz Trzciński ukończył także podyplomowe studia pomocy humanitarnej na Uniwersytecie Warszawskim.  Zawodowo zajmuje się prowadzeniem szkoleń przywództwa oraz promowaniem w Polsce idei filantropii i nowoczesnych metod zarządzania w instytucjach typu non-profit.

Niewielka nawet kwota przelana na konto którejś z fundacji ma ogromną wartość nabywczą. 20, 30, czy 50 zł może zabezpieczyć zupełnie przyzwoitą ilość jedzenia czy leków. Wspaniałą formą pomocy jest wspieranie budowy studni w określonych obszarach. Bardzo cennym wsparciem jest też adopcja dziecka na odległość. To podarowanie komuś życia! Umożliwienie ukończenia szkoły, znalezienia pracy i założenia rodziny. Każdy, na prawdę każdy może skutecznie pomóc ludziom, którzy znaleźli się w tragicznej sytuacji.

W  programie „Okno na kulturę” Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk rozmawiają o filmach, serialach, muzyce i literaturze. W audycji pojawiają się goście ze świata kultury i mediów.

Posłuchaj audycji Okno na Kulturę

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w głód, Tomasz Trzciński
Kościół katolicki po raz pierwszy obchodzi Światowy Dzień Ubogich. Caritas w Olsztynie przygotował wspólny obiad

Ciepłe posiłki dla potrzebujących, koncerty, modlitwy, spotkania i rozmowy przy kawie - tak w Kościele katolickim w całej Polsce obchodzony jest pierwszy Światowy Dzień Ubogich. Ustanowił...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV