Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tournee olsztyńskich filharmoników z kompozycjami Feliksa Nowowiejskiego

Orkiestra Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, fot. Filharmonia

Koncertami w Rzymie, Berlinie, Poznaniu i Krakowie warmińsko-mazurscy filharmonicy uczczą swojego patrona Feliksa Nowowiejskiego.

Sejm postanowił, że 2016 będzie rokiem tego wybitnego kompozytora, dyrygenta i pedagoga urodzonego w Barczewie. Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie będzie w przyszłym roku świętować 70 – lecie powstania oraz uczci 70. rocznicę śmierci kompozytora.

Rzeźba Feliksa Nowowiejskiego

22 stycznia utwory Feliksa Nowowiejskiego z towarzyszeniem solistów wykona Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Jerzego Koska. Koncert w Rzymie będzie dedykowany św. Janowi Pawłowi II, który ma przypomnieć, że Feliks Nowowiejski został uhonorowany przez Papieża Piusa XI tytułem Szambelana Papieskiego.

Najsłynniejsze jego dzieło Oratorium „Quo vadis”, filharmonicy zagrają w Berlinie. Tym koncertem uczczą przypadającą 17 czerwca przyszłego roku 25. rocznicę podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W planach jest także koncert w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy powstania państwa polskiego oraz w Krakowie z okazji Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka.

Uroczystości Roku Feliksa Nowowiejskiego zakończy 140. rocznica urodzin kompozytora. Z tej okazji – a zarazem w setną rocznicę wykonania oratorium „Quo vadis” pod dyrekcją Feliksa Nowowiejskiego w Carnegie Hall w Nowym Jorku – planowane jest tam wykonanie tego dzieła przez filharmoników warmińsko-mazurskich.

Natomiast 11 i 12 marca w Olsztynie odbędą się koncerty z okazji jubileuszu filharmonii.

Feliks Nowowiejski jest m.in. autorem muzyki do „Roty” Marii Konopnickiej. Urodził się w 1877 roku w Barczewie. W jego rodzinnym domu znajduje się Salon Muzyczny, w którym jest wiele cennych pamiątek m.in. fortepian kompozytora, meble, rękopisy i wiele dokumentów.

(kan/pap)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w filharmonia
Wirtuoz skrzypiec inauguruje sezon artystyczny Filharmonii

Koncertem wirtuoza skrzypiec Konstantego Andrzeja Kulki zainaugurowany zostanie kolejny jubileuszowy sezon artystyczny w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. - To wyjątkowy koncert, bo filharmonia w Olsztynie obchodzi jubileusz 70-lecia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV