Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trąba powietrzna zniszczyła las koło Starych Jabłonek


Trzynaście hektarów lasu zniszczyła trąba powietrzna, która przeszła w okolicach Starych Jabłonek niedaleko Ostródy. Wichura połamała 10 tysięcy drzew. Straty szacuje się na około dwóch milionów złotych.

– Wiatr był tak silny, że łamał 90-letnie drzewa jak zapałki – mówi rzecznik regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, Adam Pietrzak.

Niektóre z nich wyrywał z korzeniami. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Jest to miejsce bardzo popularne wśród turystów, bo dosłownie dwa kilometry od Starych Jabłonek. Nie było też w tym czasie nikogo, kto by zbierał runo leśne. Nie było też pracowników leśnych, bo to zdarzyło się około godziny 16.00. Z tego jesteśmy najbardziej zadowoleni.

W okolicach przez które przeszła trąba powietrzna nie można spacerować. To miejsce w pobliżu drogi krajowej numer 16 koło wsi Dłużki. O zakazie wstępu informują specjalne tablice.

Trwa porządkowanie terenu – dodaje Adam Pietrzak.

W związku z tym apelujemy, by nie wchodzić na te powierzchnie. Najzwyczajniej w świecie grozi to nie tyle uszczerbkiem na zdrowiu, co po prostu utratą życia. Są tam drzewa o uszkodzonym systemie korzeniowym, zawieszone na innych drzewach. Jest to bardzo niebezpieczne.

Całe nadleśnictwo Stare Jabłonki obejmuje ponad sto hektarów lasu. Teraz leśnicy mają 5 lat na posadzenie nowych drzew. W przypadku huraganu z 2002 r., który był największą klęską żywiołową w historii mazurskich lasów, zajęło to osiem lat. Huragan przeszedł wtedy nad Puszczą Piską i spowodował uszkodzenia drzewostanu na ponad 45 tys. ha.

Fot. olsztyn.lasy.gov.pl

Fot. olsztyn.lasy.gov.pl

 

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Dybcio/ A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, Huragan, Stare Jabłonki, straty, Adam Pietrzak, video, trąba powietrzna
Setki osób malowały razem z nami nowy obraz Bitwy pod Grunwaldem

Po raz 21. na Polach Grunwaldzkich odbyła się inscenizacja polsko-krzyżackiej bitwy z 1410 roku z udziałem prawie 1,5 tysiąca rekonstruktorów. Powalczyć można było nie tylko mieczem, ale......

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV