Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trenuj swój oddech na zdrowie

Fot. Pixabay.com

Trening siłowy w ostatnim czasie przestał być demonizowany, wręcz przeciwnie – zyskał grono zwolenników. I tak jak trenujemy nasze mięśnie, warto trenować również nasz oddech.

„Oddech jest bardzo ważny, niestety często o tym zapominamy i – co najważniejsze – nie potrafimy oddychać właściwie. Choć oddech jest jedną z podstawowych funkcji naszego organizmu i wydaje się, że nie warto się nad tym zastanawiać, niestety, mało kto oddycha świadomie, a tym samym właściwie” – podkreśla joginka Ashleigh Sergeant.

Oddechowi poświęca się coraz więcej uwagi – świadome oddychanie pozwala nie tylko dotlenić organizm, to również doskonały sposób na złagodzenie stresu. Na łamach „Medical News Today” wskazuje się na kolejne zalety właściwego oddechu: podniesienie koncentracji, wydajności fizycznej. Artykuł opisuje również nową technikę IMST (Inspiratory Muscle Strength Training) – trening siłowy mięśni oddechowych.

„IMST to w zasadzie trening siłowy dla mięśni, którymi oddychasz” – tłumaczył dr Daniel Craighead z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, który wraz z zespołem testował tę technikę w badaniach klinicznych.

Wstępne wyniki wskazały, że trening mięśni oddechowych może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi, wspomóc koncentrację, zwiększyć zdolności poznawcze, a także obniżyć ryzyko zawału serca. Trening polega na wdychaniu powietrza przez podręczne urządzenie zwane trenażerem oddechowym. Naukowcy wskazują, że już pięć minut treningu może przynieść zadowalające rezultaty. Dodają jednak, że konieczne są dalsze badania.

Tymczasem, każdy z nas, niezależnie od tego, gdzie się znajduje może poświęcić kilka minut na ćwiczenie oddechu. Najważniejsze, aby w trakcie oddechu pracowała nasza przepona. Jeśli w trakcie wdechu brzuch się unosi, oznacza to, że oddech jest prawidłowy. Licząc do czterech bierzemy głęboki oddech, następnie robimy powolny wydech. Takie ćwiczenie oddechowe, wykonywane kilka razy w ciągu dnia pozwalają nam nie tylko lepiej dotlenić organizm. To również świetny sposób, aby się obudzić i pobudzić.

 

Źródło: PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie
Czy mikroplastik w wodzie pitnej to zagrożenie dla zdrowia? WHO opublikowało specjalny raport

Znajdujący się w wodzie pitnej mikroplastik nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, ale niezbędne są dalsze badania – oświadczyła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w pierwszym raporcie na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV